ČLÁNOK
Septembrové útoky podľa Fed zanechali silný negatívny vplyv
26. októbra 2001

Septembrové útoky na krátku dobu výrazne zredukovali ekonomickú aktivitu v USA, tvrdí štúdia americkej centrálnej banky (Fed). Podľa tejto pravidelne zverejňovanej štúdie, tzv. „Béžovej knihy“, však nie je jasné, aký vplyv útoky zanechajú z dlhodobého hľadiska. „Obchodná aktivita sa z niektorých aspektov šoku spamätala rýchlo, dlhodobé vplyvy sa zatiaľ dajú hodnotiť dosť ťažko,“ informuje vo svojej štúdii Fed.

Najnovšie vydanie Béžovej knihy, ktoré analyzuje mesiace september a október, použije centrálna banka pri najbližšom rozhodovaní o úrokových sadzbách. Podľa Béžovej knihy americká ekonomika zaznamenala oslabenie hlavne v maloobchodnom, stavebnom a výrobnom sektore.

Podľa správy Fed budú mať útoky na výrobný sektor pravdepodobne dlhodobý vplyv. Oslabenie je v tomto sektore širokospektrálne a týka sa nielen high-tech výroby, ale aj tradičného ťažkého priemyslu. Spotreba v maloobchodnom sektore po septembrových útokoch „prudko klesla,“ podľa správy Fed sa pozviechala až po dvoch týždňoch. Veľkým nákupným strediskám sa darilo lepšie ako špecializovaným predajniam, dopyt po luxusnom tovare zaznamenal prudký pokles. Predaj automobilov po útokoch klesol, podobne ako aj predaj iných položiek predstavujúcich vysoké náklady pre americké domácnosti.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS