SEPS má projekt na dovážanie elektriny z Ukrajiny
O možnostiach dovozu elektrickej energie z Ukrajiny rokoval v pondelok minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, predstavitelia SEPS a spomínaných krajín s generálnym sekretárom UCTE Marcelom Bialom
Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) predstavila návrh projektu dlhodobého zvýšenia dodávok elektriny z Ukrajiny na Slovensko, do Maďarska, Poľska a Rumunska prostredníctvom inštalovania jednosmerných spojok. Ako informovalo ministerstvo hospodárstva, ktoré je 100-percentným akcionárom SEPS, základom projektu je zabezpečenie dodávok elektriny až na 15 rokov o celkovom výkone až do výšky 3 600 megawattov. O možnostiach dovozu elektrickej energie z Ukrajiny rokoval v pondelok minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, predstavitelia SEPS a spomínaných krajín s generálnym sekretárom Združenia pre koordináciu prenosu elektrickej energie (UCTE) Marcelom Bialom. „Popri výstavbe plánovaných zdrojov a realizácii opatrení, zameraných na zníženie celkovej spotreby elektriny, je naším zámerom riešiť prechodný deficit elektriny aj jej dovozom v spolupráci s Ukrajinou. Riešenie je však potrebné nájsť v spolupráci s UCTE a jeho členskými štátmi,“ povedal na rokovaní Jahnátek.
Prepojenie Slovenska s Ukrajinou jednosmernou spojkou kvôli dovážaniu ukrajinskej elektrickej energie by malo stáť viac ako 7 mld. Sk. Elektrickú energiu z Ukrajiny by malo Slovensko dovážať od 1. januára 2009. Ako vyplýva z dohody medzi slovenskou vládou a kabinetom ministrov Ukrajiny o vzájomnej spolupráci pri zabezpečovaní dodávok elektriny, ktorú koncom septembra schválila slovenská vláda, Slovensko by malo dovážať ročne 2 až 4 terawatthodiny elektrickej energie po dobu najmenej 10 rokov. Slovenská vláda zdôvodňuje potrebu dovozu elektrickej energie z Ukrajiny odstavením jadrovej elektrárne V1 Jaslovské Bohunice, ktorej prvý blok bol odstavený na konci minulého roka a druhý blok sa musí odstaviť do konca roka 2008. Do vybudovania nových zdrojov, najmä 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce, bude totiž podľa ministra Jahnátka Slovensko závislé na dovoze elektriny.