ČLÁNOK
Šéf SPP nevylučuje zrušenie predaja akcií Aradu
28. júna 1999

Generálny riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), š. p. Bratislava, Pavol Kinčeš nevylučuje zrušenie predaja akcií spoločnosti Arad, a.s. „Celý proces nie je ukončený. Situáciu sa pokúšame riešiť spoločnou dohodou,“ vyhlásil na dnešnej mimoriadnej tlačovej konferencii. Poukázal pritom na viaceré podmienky, ktoré bolo treba pri predaji Aradu splniť. Spomenul zároveň istú platbu, ktorá sa mala zrealizovať napoludnie, podľa jeho informácií sa však nezrealizovala.
Exmajiteľ spoločnosti Arad Vladimír Poór i SPP vyjadrili vo štvrtok vzájomnú vôľu riešiť problém predaja akcií spoločnosti Arad zahraničnému investorovi v zhode. „Vo štvrtok boli iniciované separátne a následne aj spoločné rokovania v Prahe so zástupcami spoločnosti Cinergy Corporation s cieľom vyriešiť problém odstúpenia od zmluvy, prípadne anulovať predchádzajúce dohody o nákupe akcií spoločnosti Arad,“ zdôraznil P. Kinčeš.
Podnikateľ V. Poór využije podľa neho na dosiahnutie uvedeného cieľa so zástupcami spoločnosti Cinergy všetky svoje možnosti vyplývajúce mu z doterajších dohovorov s korporáciou Cinergy. Ostatné kroky ponechá na SPP. „V prípade dosiahnutia dohody vyhlasuje, že nebude rokovať s nikým iným, len s SPP ako strategickým investorom,“ uviedol generálny riaditeľ. SPP má podľa slov svojho šéfa záujem o rozvoj Nafty Gbely, pričom nechce aby skolabovala. Zároveň si myslí, že SPP by bol rovnako dobrým investorom Nafty ako Cinergy. Iba vlastník, ktorý získa akcie Nafty Gbely legitímnou cestou bude podľa P Kinčeša solídnym partnerom pre SPP.
Riaditeľ divízie investičných činností SPP Ján Kasper upozornil, že vláda už 19. mája podporila myšlienku spoločného podniku Fondu národného majetku a SPP. Zároveň poverila prezidenta FNM rokovať o nadobudnutí 45,9% akcií Nafty Gbely a generálneho riaditeľa SPP o nadobudnutí 75,1% akcií Nafta Trade. „SPP deň nato vyriešila celý problém Nafty Trade. Odmietam preto vyhlásenia prezidenta FNM Ľudovíta Kaníka ako aj právneho experta FNM Ernesta Valka, že SPP nezvládlo kúpu Nafty Trade,“ skonštatoval J. Kasper. Zároveň dodal, že dohodol s V. Poórom cenu Nafty Trade za 1,- Sk plus záväzky.
Následne bolo podľa neho 26. mája informované o rokovaniach Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. Od 27. mája do 10. júna bol vypracovaný konkrétny postup riešenia situácie Nafty Gbely, ktorý mala vláda prerokovať 23. júna. Postup počítal okrem iného so založením spoločného podniku so základným imaním 1 mil. Sk, ako aj s prevodom 600 mil. Sk zo strany SPP pre FNM. „Minulý týždeň nám V. Poór ústne prisľúbil, že dostaneme opciu na to, že môžeme kúpiť akcie Nafty Gbely s výnimkou, pokiaľ akcie Nafty Gbely neprejdú na FNM,“ doplnil generálny riaditeľ SPP P. Kinčeš. V pondelok bola doručená zmluva V. Poórovi, pričom SPP očakával jej podpis. Deň nato sa však zrealizoval predal spoločnosti Aradu americkej spoločnosti Cinergy prostredníctvom českej spoločnosti IPB-AII.
V. Poórom avizovaný cross-default podľa J. Kaspera nehrozil. Hrozila podľa jeho slov iba splatnosť dvoch úverov, čo však SPP vedelo vyriešiť. Tvrdenie, že ak by do celého procesu nevstúpil SPP, FNM by už dávno kauzu Gbely vyriešil, považuje J. Kasper za možné. „Možno by niekto vyplatil dlhy, to je však všetko. Otázkou by bolo, čo napríklad s 2500 ľuďmi,“ poznamenal šéf SPP Kinčeš.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 5. 2022

USD 1,058 0,005
CZK 24,670 0,030
GBP 0,848 0,001
HUF 382,930 2,900
CAD 1,353 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS