ČLÁNOK
Šéf nemeckého priemyslu M. Rogowski očakáva zotavenie
29. júla 2003

Podľa šéfa Konfederácie nemeckého priemyslu (BDI) Michaela Rogowskeho je nemecké hospodárstvo blízko zotaveniu. Prvý muž BDI tak posilnil očakávania, že index podnikateľskej klímy Ifo vykáže tretí rast v poradí. „Mám pocit, že sme na pokraji zotavenia,“ uviedol Rogowski pre Financial Times Deutschland. Inštitút Ifo uviedol, že zlepšovanie reálnej ekonomiky možno očakávať až po tom, čo jeho prieskum 7 tis. firiem vykáže trikrát po sebe lepší výsledok. Analytici predpokladajú, že index Ifo stúpol v júli o jeden percentuálny bod na 89,8 bodu. Inštitút Ifo však aj napriek svojmu názoru na vzťah indexu k vývoju ekonomiky nedávno zrazil odhad tohtoročného rastu Nemecka na nulu z 0,5 % a výhľad pre budúci rok zhoršil na 1,5 % z 1,8 %. Väčšina analytikov zastáva taktiež názor, že zotavenie posilnia skôr očakávania ako zložka indexu Ifo odrážajúca súčasné podmienky.

„Nemôžete rozhodnúť o zotavení iba na základe indexu podnikateľskej klímy Ifo,“ uviedol analytik Bernd Wiedensteiner z DZ Bank. Rogowski informoval, že oživenie začne pozvoľna a mohlo by trvať dlhý čas, pretože „dno ekonomiky bolo tak nízko“. Tiež spomenul, že v Nemecku sa tento rok čaká stagnácia alebo len veľmi malý rast. Niektorí ekonómovia sa pozerajú na vec optimistickejšie a tvrdia, že budúci rok by mohli ekonomiku povzbudiť plánované vládne reformy a daňové škrty, ktoré vykompenzujú prípadný slabší vývoz.

Americká banka Morgan Stanley tento týždeň zlepšila odhad nemeckého rastu v budúcom roku na 2,1 % z 1,7 %, teda nad 2,0 %, ktoré predpovedá nemecká vláda. Optimisti tiež predpokladajú, že sa najväčšia európska ekonomika výrazne zotaví už v štvrtom kvartáli. V prvej polovici roka nemecké hospodárstvo klesalo.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS