Šéf MMF vyzval na kroky voči riziku americkej recesie
Dominique Strauss-Kahn uviedol, že nie je možné spoliehať sa len na monetárnu politiku, pričom v niektorých krajinách, ktoré odmietol vymenovať, existuje priestor pre fiškálne uvoľnenie a znižovanie úrokových sadzieb
Generálny riaditeľ Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn vyzval na Svetovom ekonomickom fóre v Davose na „skutočnú odozvu“ na riziko americkej recesie a podporil zavedenie fiškálnych stimulov v niektorých krajinách. Šéf MMF uviedol, že nie je možné spoliehať sa len na monetárnu politiku, pričom v niektorých krajinách, ktoré odmietol vymenovať, existuje priestor pre fiškálne uvoľnenie a znižovanie úrokových sadzieb. Podľa Strauss-Kahna očakávané ekonomické spomalenie bude viesť k poklesu inflácie, čo umožní niektorým centrálnym bankám znížiť náklady na pôžičky, čo podporí ekonomiku.
Americká centrálna banka znížila úrokové sadzby radikálne, avšak Európska centrálna banka odoláva tlaku na zavedenie takéhoto kroku kvôli obavám z inflácie. „V nadchádzajúcich týždňoch bude pravdepodobne ešte viac priestoru pre znižovanie sadzieb, v závislosti od cien komodít a klesajúceho dopytu“ uviedol Strauss-Kahn. Ako šéf MMF ďalej informoval, organizácia zverejní v budúcom týždni ekonomické predpovede, v ktorých uvedie, že rozvíjajúcim sa krajinám sa „skôr darí“ aj napriek problémom súvisiacim s hypotekárnou krízou.
Strauss-Kahn taktiež vyzval na globálne riešenie súčasných ekonomických problémov, ktoré vznikli v hypotekárnom sektore USA, avšak sa rozšírili aj do globálneho finančného systému a na finančné trhy. Straty bánk, ktoré investovali do komplikovaných cenných papierov krytých vysoko rizikovými americkými hypotékami, viedli k finančnej kríze. Obavy zo strát a nedostatok transparentnosti v otázke závažnosti týchto problémov viedli k vysokej volatilite obchodovania na svetových akciových trhoch, čo podľa Strauss-Kahna naznačuje „potrebu väčšej multilaterálnej regulácie“.