ČLÁNOK
Šéf MMF očakáva pomalší rast svetovej ekonomiky
22. marca 2001

Rast svetovej ekonomiky by sa mal v tomto roku spomaliť. Uviedol to pre vydanie nemeckého týždenníka Die Zeit výkonný riaditeľ Medzinárodného menového fondu (MMF) Horst Köhler. Trval však na tom, že obavy z možnej recesie sú už prekonané. „Svetová ekonomika oslabuje rýchlejším tempom ako sme pred niekoľkými mesiacmi predpokladali. Na tento rok prognózujeme rast vo výške 3,4 % v porovnaní s minuloročným 4,8-percentným zvýšením,“ uviedol Köhler. „Lepšie by sa mi v noci spávalo, keby neboli vyhliadky také kritické, avšak panika nikomu nepomôže. Presná analýza upokojuje,“ dodal.

Šéf MMF už minulú stredu zdôraznil, že na základe Svetového ekonomického výhľadu (WEO), ktorý fond zverejní koncom apríla, sa odhaduje tohoročný rast svetovej ekonomiky na 3,5 % a budúcoročný na 4 %. Najnovšie prognózy pre tohoročný rast svetovej ekonomiky sú oveľa nižšie než 4,2 %, ktoré fond predpokladal v správe WEO zo septembra minulého roka. Podľa Köhlera sú šance na hlbokú recesiu v USA nižšie než 25-percentné. Riaditeľ však varoval štáty Európskej únie pred možným dopadom spomalenia hospodárskeho vývoja v USA na ich ekonomiky. Skonštatoval, že Európa zaznamenala výrazné spomalenie v uskutočňovaní reforiem od začiatku 90. rokov a vzniku Európskej menovej únie, pričom euro by podľa neho malo prispieť k urýchleniu štrukturálnych reforiem a zlepšeniu hospodárskeho vývoja.

Köhler však vytýka Európe jej nedostatočnú podporu pre celkový rast svetovej ekonomiky, ktorá v minulosti profitovala najmä zo silnej expanzie v USA. Americké hospodárstvo však v súčasnosti prešlo do stagnácie, prípadne miernej recesie. „Európania skrátka neurobili dosť, aby mohli byť považovaní za motor svetového hospodárskeho rastu, ako predtým USA. Vo väčšine európskych krajín sa rast spomaľuje, najmä v Nemecku, ktoré je najväčšou európskou ekonomikou, vykazuje jasné signály oslabovania,“ dodal Köhler. Zdôraznil, že Japonsko má dobrú šancu dostať sa z terajšej krízy, pretože je bohatou krajinou a jedným z najväčších svetových veriteľov. Krajina však podľa neho potrebuje viac reformovať svoje štátne financie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS