ČLÁNOK
Šéf inštitútu Ifo neočakáva oživenie nemeckej ekonomiky
18. februára 2003

Šéf nemeckého ekonomického inštitútu Ifo uviedol, že nemecké hospodárstvo nemá v tomto roku veľa príležitostí na dostatočné oživenie. „Myslím, že už nemôžeme počítať so silným oživením ekonomiky Nemecka v tomto roku, ale len pomalý, ťažkopádny rast. Aj to len podľa najoptimistickejšieho scenára,“ povedal v pondelok Hans-Werner Sinn, riaditeľ inštitútu Ifo. Rastové možnosti podporené investíciami, ktoré vedú k tvorbe nových pracovných miest sa podľa Sinna presunuli do iných krajín.

Kľúčový indikátor podnikateľskej klímy v Nemecku vzrástol v januári prvýkrát za posledných osem mesiacov. Sinn súčasne so zverejnením výsledkov upozornil, že by bolo predčasné hľadať v číslach známky oživenia ekonomiky. Mníchovský inštitút znížil v decembri odhad rastu nemeckej ekonomiky pre rok 2003 na 1,1 %. Ešte v auguste pritom očakával rast na úrovni 2,3 %.

Nemecká vláda musí čo najskôr uskutočniť reformu verejných financií, povedal Sinn. „Nemecko musí využiť túto príležitosť čo najlepšie a znížiť náklady na sociálny štát, ktorý už začal byť príliš drahý. Musí uskutočniť zmeny v pracovnom práve, hlavne v zákonoch týkajúcich sa uzatvárania pracovných zmlúv a prepúšťania,“ uviedol Sinn. „Nemecko čelí akútnej hrozbe, že stratí konkurencieschopnosť, pretože Nemci sa stali príliš drahými. Musíme si utiahnuť opasky, nemáme inú možnosť,“ dodal riaditeľ inštitútu Ifo.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS