ČLÁNOK


,

Šéf Fedu prisľúbil razantné kroky, ak sa ekonomika zhorší
30. augusta 2010

Ekonomické ozdravenie sa podľa šéfa americkej centrálnej banky Fed Bena Bernankeho spomalilo viac ako sa očakávalo. Ako Bernanke dodal, Fed je pripravený razantne konať prostredníctvom nákupu vládneho dlhu alebo znížením úrokových sadzieb na prebytočné rezervy bánk, ak by sa ekonomický výhľad významnejšie zhoršil. Bernanke odmietol náznaky, že by ekonomika mohla upadnúť späť do recesie, keď predpovedal v druhom polroku mierny rast, pričom tempo hospodárskej expanzie by sa malo zvýšiť v roku 2011. „Celkový tón znel, sledujte a čakajte,“ komentoval reč Bernankeho ekonóm Goldman Sachs Jan Hatzius.

Podľa Bernankeho sa ukázal nákup dlhodobejších cenných papierov centrálnou bankou ako efektívny pri znižovaní nákladov na dlh a šéf Fedu verí, že výhoda z kúpy ďalších podobných aktív predčí akékoľvek nevýhody. Ako ďalej Bernanke uviedol, vysoká nezamestnanosť naďalej znepokojuje a Fed by zakročil v prípade vzniku deflácie. „Pretože značné oslabenie ekonomického výhľadu by bolo pravdepodobne spojené s ďalším poklesom inflácie, existuje len malý, resp. žiadny konflikt medzi cieľmi podpory rastu a zamestnanosti a zachovania cenovej stability,“ povedal Bernanke.

Fed už do americkej ekonomiky nalial miliardy dolárov odkedy hypotekárna kríza spustila najväčšiu finančnú krízu za desaťročia, ktorá nasledovne prerástla do hospodárskej krízy. Americká centrálna banka na podporu ekonomického rastu tiež znížila úrokové sadzby takmer na nulovú hodnotu. Ekonomické ozdravenie sa naštartovalo v minulom roku, pričom v poslednom čase ekonomický rast opäť spomalil.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS