ČLÁNOK
Šéf Erste Bank kritizuje rakúskych politikov za podceňovanie reforiem v strednej Európe
17. septembra 2003

Šéf rakúskej banky Erste Bank Andreas Treichl varuje pred ohrozením ekonomického priestoru v Rakúsku v dôsledku ctižiadostivých daňových reforiem v krajinách strednej a východnej Európy (KSVE), ktoré súvisia so zavedením jednotnej dane z príjmu.

Treichl kritizuje rakúskych politikov, že sa viac-menej nečinne prizerajú hospodárskym reformám v susedných krajinách. Naposledy obhajoval vo svojich predvolebných sľuboch jednotnú daň iba rakúsky politik Jörg Haider.

Slovensko zavedie od 1. januára 19-% jednotnú daň, v Čechách a Slovinsku sa uvažuje v podobných intenciách. „Som zato, aby sa Rakúsko ubralo rovnakým smerom,“ uviedol šéf druhej najväčšej banky v Rakúsku. Ak bude platiť v hlavnom meste, vzdialenom od Viedne 50 kilometrov jednotná daň, možno očakávať odlev potenciálnych investícií z Rakúska, domnieva sa Treichl, ktorý varuje pred podceňovaním hospodárskeho, sociálneho a daňového vývoja v KSVE. Tieto krajiny sa pri sociálnych, zdravotných a dôchodkových reformách môžu poučiť z chýb západoeurópskych krajín. „Na Východe teraz vládne čistý kapitalizmus,“ vyhlásil Treichl a dodal, že sa v tomto regióne cíti ako ľavicovo-orientovaný socialista. Ak Rakúsko neuskutoční potrebné kroky, hrubý sociálny produkt KSVE bude čoskoro vyšší ako v Rakúsku, zdôraznil Treichl.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 9. 2020

USD 1,165 0,005
CZK 27,015 0,050
GBP 0,912 0,007
HUF 364,450 0,560
CAD 1,560 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS