ČLÁNOK
Šéf Devín banky sľubuje, že na Slovensko prinesie 2,5 mld. Sk
31. mája 2000

Devín banka, a.s., Bratislava (DB) privítala principiálnu dohodu s Ministerstvom financií, ktorá zabezpečí prostredníctvom Devín banky príliv peňažných zdrojov na Slovensko približne vo výške 2,5 mld. Sk. Pre tlačovú agentúru SITA to uviedol generálny riaditeľ DB Ľubomír Kanis. Podľa jeho slov boli do dozornej rady banky na sobotňajšom valnom zhromaždení zvolení predstavitelia prezentujúci japonský a nemecký kapitál, ktorí v najbližšej dobe vstúpia do banky s veľkým kapitálom. „V korporácii ako Siemens vedia čo robia, ak sa pozerajú na východ,“ zdôraznil Ľ. Kanis.
K neplneniu povinných minimálnych rezerv sa Ľ. Kanis odmietol vyjadriť. Podľa jeho slov však k určitým problémom s neplnením došlo aj v dôsledku zvýšených výberov vkladov zo strany klientov, ktorí takto reagovali na nepriaznivé informácie o banke v médiách. „Akcionári banky však promptne zareagovali na tento problém a poskytli banke finančné prostriedky,“ povedal.
Generálny riaditeľ DB vyjadril aj ľútosť nad vyjadrením podpredsedu Strany maďarskej koalície (SMK) Lászla Gyurovszkého o tom, že SMK nepodporí návrh, aby štát zasahoval do problémov Devín banky a pomáhal jej. „V každom prípade L. Gyurovszký nepovedal pravdu. Nechcem sa však zúčastňovať momentálnych mediálnych hier,“ skonštatoval na záver.
Podľa vyjadrenia guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS), riešenie situácie, ktoré dohodli predstavitelia Ministerstva financií SR, NBS, vedenia Devín banky a jej významného zahraničného akcionára, je výhodné pre všetky zúčastnené strany. Podľa Mariána Juska zahraničný akcionár dokumentoval svoj záujem na ozdravení banky dodaním likvidity. Podľa ministerky financií Brigity Schmögnerovej bude musieť vláda rozhodnúť o postupe ozdravenia Devín banky, pretože pôjde o použitie štátnych aktív. Ministerka nesúhlasí s vyjadrením predstaviteľov Strany maďarskej koalície, podľa ktorých by vláda nemala zasahovať do riešení problémov súkromnej spoločnosti, teda ani banky. „Akékoľvek náklady vynaložené na ozdravenie banky budú nižšie ako suma ohrozených vkladov v prípade jej krachu,“ povedala B. Schmögnerová.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 6. 2023

USD 1,076 0,007
CZK 23,657 0,030
GBP 0,859 0,001
HUF 371,360 0,940
CAD 1,444 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS