ČLÁNOK
Šéf Bankovej dozornej rady v Turecku nečakane odstúpil
4. marca 2001

Šéf Bankovej dozornej rady Turecka Zekerija Temizel predložil nečakane svoju rezignáciu, čo pravdepodobne pritiahne v nasledujúcich dňoch pozornosť ku krehkému bankovému sektoru krajiny.

Temizel zatiaľ neuviedol žiadny dôvod svojho odstúpenia. Jeho rezignácia však nasleduje iba deň po vymenovaní bankára Kemala Dervisa na post ministra financií, preberajúceho zodpovednosť za bankový dozorný orgán, ako aj iné kľúčové inštitúcie. Dervisovo vymenovanie nasledovalo dva týždne po prepuknutí finančnej krízy v Turecku, ktorá prinútila krajinu vzdať sa svojho kontrolovaného menového režimu a následne umožniť depreciáciu tureckej líry. Kríza začala po verejnom spore medzi prezidentom a premiérom krajiny.

Temizel, ktorého priezvisko v doslovnom preklade znamená „čistá ruka“, viedol reformu bankového sektora Turecka, ktorého problémy boli hlavným dôvodom finančnej krízy v novembri minulého roka a ktorá sa stala zároveň predzvesťou tohoročného finančného kolapsu. Reforma bankového sektora je jednou z najurgentnejších úloh, ktorej Turecko po kríze čelí, pričom analytici predpokladajú krach viacerých bánk v krajine.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS