ČLÁNOK
Šéf Arceloru žiada, aby EÚ obmedzila dovoz ocele aj zo SR
8. marca 2002

Predseda predstavenstva európskeho hutníckeho koncernu Arcelor Guy Dollé vyhlásil, že Európska únia (EÚ) by mala zaviesť kvóty, ktoré by obmedzili dovoz ocele. Takéto opatrenia by mali podľa šéfa najväčšieho svetového hutníckeho koncernu podporiť ceny ocele v EÚ, ktoré vykazujú rastovú tendenciu v dôsledku nedávnych colných opatrení USA.

„Naše ceny sú na najnižších úrovniach. Urobíme všetko preto, aby sme udržali nedávny nárast cien,“ uviedol Guy Dollé, ktorý je zároveň prezidentom európskeho oceliarskeho združenia Eurofer. „Je nevyhnutné, aby sa prijali opatrenia na ochranu trhu vo forme kvót, ktoré by udržali dovoz ocele do EÚ na úrovni minulého roka. Týka sa to predovšetkým Slovenska a niektorých juhoázijských krajín. S Ruskom a Ukrajinou sa už dohody uzavreli,“ uviedol Dollé v rozhovore pre francúzske noviny Le Figaro.

Ako ďalej skonštatoval, odbyt „dlhých“ oceliarskych produktov Arceloru využívaných v stavebníctve by nemalo nedávne zvýšenie amerických ciel výraznejšie ovplyvniť. Svoju konkurencieschopnosť na americkom trhu by si mali udržať aj „ploché“ výrobky, ktoré Arcelor vyrába pre automobilový priemysel.

„Americké ceny ocele sú o 20 až 25 % vyššie než ceny v Európe a mali by pokračovať v raste, vďaka čomu by sa náš export mal presadiť i napriek zavedeniu protidovozných opatrení,“ povedal.

Podľa šéfa Arceloru predstavuje v súčasnosti čistý import ocele do EÚ 5 mil. ton, zatiaľčo pred 5 rokmi dosahovala EÚ čistý export 10 mil. ton ocele. Koncern Arcelor vznikol spojením francúzskej oceliarskej firmy Usinor, luxemburskej Arbed a španielskej Acelaria.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS