ČLÁNOK
SEC upozornila KPMG na konflikt záujmov
17. januára 2002

Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC – Securities and Exchange Commision) skončila vyšetrovanie záležitostí spojených s jednou z audítorských firiem „veľkej päťky“ – KPMG. Skončilo sa napomenutím a firma nedostala pokutu. Predstavitelia KPMG vyhlásili, že neporušili žiadne predpisy a to čo sa stalo považujú len za „izolovaný incident“.

Problém KPMG znovu, ako vo väčšine iných prípadov vznikol kvôli potenciálnemu konfliktu záujmov. KMPG poskytovala služby audítora spoločnosti AIM Management Group a súčasne investovala do podielového fondu spravovaného AIM. Podľa údajov SEC, firma prestala byť audítorom AIM v decembri 2000 a súčasne uzavrela pozície v podielovom fonde. Podobné činnosti sú podľa SEC porušením pravidla, ktoré žiada aby audítor bol úplne nezávislý od klienta. Rozhodnutie napomenúť KPMG odráža vážnosť vzťahu SEC k porušením pravidiel nezávislosti audítora, dokonca aj keď nezistila úmyselný zámer.

Vedenie SEC oznámilo, že dáva KPMG 90 dní na to, aby svoju činnosť a procedúry dostali do súladu s pravidlami, a menovala aspoň jedného z partnerov zodpovedných za ich dodržanie. Podľa názoru odborníkov mäkké rozhodnutie odráža nový prístup SEC k narušiteľom zákonov. Komisia je ochotná robiť ústupky v tom prípade ak firma, ktorá porušila predpisy je ochotná spolupracovať s regulujúcou organizáciou. KPMG vyhlásila, že urobila všetky kroky, ktoré od nej žiadal regulátor. V spoločnosti existuje skupina odborníkov, ktorej úlohou je sledovať investície firmy a jej zamestnancov. Nie je ťažké predpokladať, že audítorské firmy „veľkej päťky“ môžu v budúcnosti očakávať zvýšenú pozornosť SEC.

Komisia súčasne pokračuje vo vyšetrovaní činnosti Andersen, firmy ktorá bola stálym audítorom nedávno zbankrotovanej energetickej spoločnosti Enron. Audítori Andersen počas niekoľkých rokov nemohli objaviť žiadne problémy vo finančných výkazoch Enron, ktorá sa už dávno nachádzala na hrane finančného kolapsu. Vyšetrovanie Andersen sa komplikuje tým, že manažéri priznali zničenie časti dokladov spojených s audítorskou kontrolou Enron.

Toto však nie je jediný prípad spojený firmou Andersen. Okrem Enronu má za sebou ďalší prípad. Vyriešila ho mimosúdna dohoda týkajúca sa firmy Sunbeam. Jej investori obvinili bývalého riaditeľa firmy Alberta Dunlopa z toho, že porušil pravidlá pre finančné výkazy. Riaditeľ žalobcom vyplatil 15 mil. USD z vlastných prostriedkov. Andersen ako audítor firmy Sunbeam tiež nevidel žiadne problémy vo finančných výkazoch a nepozoroval žiadne príznaky blížiaceho sa bankrotu. Andersen tvrdí, že nič nespôsobil, avšak súhlasil, že vyplatí investorom 110 mil. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS