ČLÁNOK
SEC a oceňovanie syntetických cenných papierov
16. februára 2008

SEC a oceňovanie syntetických cenných papierov

Vyšetruje sa niekoľko desiatkov prípadov, ktoré sa týkajú  nielen právnických, ale aj fyzických osôb, ktoré pracovali na trhu vysoko rizikových cenných papierov

 

Americká komisia pre cenné papiere a burzy (Securities and Exchange Commission – SEC) vyšetruje a zisťuje, ktoré banky a úverové ratingové agentúry a finančné inštitúcie oceňovali syntetické cenné papiere zabezpečené hypotekárnymi úvermi. Tie boli jednou príčin súčasnej krízy na finančných trhoch.

Podľa Cheryl Scarboro SEC sa zaoberá najmä tým kto čo vedel, a čo a kedy a kto zverejňoval vo finančných správach. Scarboro, ináč zástupkyňa právneho oddelenia SEC a šéfka špeciálnej pracovnej skupiny pre úverovú krízu oznámila, že SEC skúma niekoľko desiatkov prípadov. Týkajú sa nielen právnických, ale aj fyzických osôb, ktoré pracovali na trhu vysoko rizikových cenných papierov.

Neoznámila mená konkrétnych finančných inštitúcií, ale Morgan Stanley a Merrill Lynch patria medzi tie finančné ústavy, ktoré priznali, že vyšetrovateľov zaujímajú informácie o ich činnosti.

Vysoká funkcionárka SEC tvrdí, že prípady sa dajú rozdeliť  na tri skupiny –  prevod úverov na cenné papiere, vydávanie cenných papierov a ich maloobchodný predaj. Kľúčovou oblasťou pozornosti pri vyšetrovaní krízy je obchodovanie s využitím dôverných informácií.

Vyšetrovateľov SEC zaujíma najmä to, že boli cenné papiere správne ocenené, aká bola úroveň ich rizika, a či o ňom boli investori adekvátne informovaní. Skúmajú aj to, či sa nemali straty odpísať skôr a či sa o nich nemalo informovať skôr.

Členmi pracovnej skupiny je viac ako stovka právnikov, ktorí vzájomne koordinujú svoju činnosť a súčasne spolupracujú s Federálnym rezervným systémom.

 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS