ČLÁNOK
SDĽ žiada prechodné obdobie v činnosti regulačného úradu
27. marca 2001

Ministerský klub Strany demokratickej ľavice (SDĽ) bude naďalej požadovať prechodné obdobie minimálne do roku 2003 resp. až 2005 v činnosti pripravovaného regulačného úradu v energetike. Počas neho by novovytvorený úrad mohol navrhovať maximálne ceny elektriny, plynu a tepla, ich schválenie by však podliehalo vláde. Vicepremiér pre legislatívu za SDĽ Ľubomír Fogaš odôvodňuje postoj sociálnou únosnosťou uvoľnenia cien, podľa neho je takýto postup bežný aj v niektorých krajinách Európskej únie (EÚ).

Podpredseda vlády je presvedčený, že stanovisko SDĽ neohrozí plánovanú privatizáciu energetických podnikov a ani rokovania o vstupe Slovenska do EÚ. „Prípadní strategickí investori očakávajú predovšetkým jasné podmienky,“ tvrdí. Fakt, že isté obdobie nebudú môcť určovať trhové ceny energií, podľa neho výrazne neovplyvní privatizačné ceny podnikov. „Tie možno dohodnúť v rámci korektných rokovaní so záujemcami,“ konštatoval.

Najnovším návrhom zákona o regulácii v sieťových odvetviach sa má v stredu zaoberať slovenský kabinet. Regulačný úrad mal podľa pôvodného zámeru začať vykonávať svoju činnosť od 1. mája. V najnovšom návrhu ministerstva hospodárstva je však jeho vznik datovaný až k budúcoročnému 1. januáru, cenovú reguláciu elektriny, plynu a tepla by mohol vykonávať po najbližších voľbách od začiatku roka 2003. Ľ. Fogaš si myslí, že ak budú pripomienky SDĽ akceptované, ministri by sa na ňom mohli dohodnúť. Ľavičiari stále trvajú aj na tom, aby bol úrad rozpočtovou a nie príspevkovou organizáciu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS