ČLÁNOK
SDĽ žiada koalíciu o podporu pre svoje novely zákonov o daniach
10. apríla 2001

Strana demokratickej ľavice (SDĽ) chce predložiť požiadavku, aby koalícia podporila jej pripravovanú novelu zákona o dani z dedičstva a zákona o prevode a prechode nehnuteľností. Strana tiež požiada o stiahnutie návrhu na zníženie sadzby dane z príjmov právnických spôsob na 19 %. Na tlačovej besede o tom informovala ministerka financií Brigita Schmögnerová.

Strana bude koalíciu zároveň informovať o tom, že až do odvolania sa poslanecký klub SDĽ nebude cítiť viazaný dohodou o spoločnom hlasovaní. Túto informáciu neskôr poprel aj predseda strany Jozef Migaš.

„Až do schválenia novely o dani z dedičstva tiež požiadam ministrov politických strán, ktoré hlasovali za zrušenie dedičskej dane pre najbližších príbuzných, aby výpadok z daňových príjmov kompenzovali znížením výdavkov na chod svojich rezortov,“ dodala. Ministerka pritom opätovne potvrdila možnosť rezignácie na svoju funkciu.

Novela z dielne SDĽ by mala podľa ministerky niekoľkonásobne zvýšiť úroveň oslobodenia od dane z dedičstva. V novele dane z prevodu a prechodu nehnuteľností navrhuje SDĽ prejsť na lineárny spôsob zdanenia, tak aby sadzba dane neprekročila 10 %.

Zníženie sadzby dane u právnických osôb na 19 % by podľa SDĽ vyvolalo zmenu charakteru štátu. „Sme proti takému znižovaniu daní, ktoré zamedzí realizácii základných funkcií sociálneho štátu, čo vyhovuje len úzkej skupine ľudí z vyšších príjmových skupín,“ vyjadrila sa ministerka. Podľa nej je nezodpovedné žiadať o ďalšie zníženie dane z právnických osôb po vlaňajšom poklese zo 40 % na 29 %. „Takéto opatrenie by dostalo Slovensko do finančnej krízy. Znamenalo by to zvýšenie úrokovej sadzby, ohrozenie investičného ratingu a zmarenie ambícií SR pre vstup do Európskej únie,“ skonštatovala Schmögnerová.

SDĽ sa chce obrátiť na reklamnú radu kvôli podozreniu z porušenia etického kódexu kampaňou DS pod názvom „Nedajme sa vyžmýkať“. Ministerka podobné aktivity niektorých politických strán a médií vníma ako navádzanie na trestný čin neplatenia daní.

V roku 2002 by malo v oblasti daňovníctva prísť k zníženiu daňového zaťaženia fyzických osôb a k zavedeniu refundácie dane z pridanej hodnoty pre zahraničného osoby. O rok neskôr by mala k poklesu daňového zaťaženia prispieť aj zvýšená možnosť odpisovania. Rok 2004 bude vzhľadom na očakávaný vstup do štruktúr EÚ prechodným obdobím. „Pravdepodobne sa zníži hranica pre povinnosť registrácie platiteľov dane a výrazne zmení oblasť spotrebných daní,“ uzavrela ministerka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS