ČLÁNOK
SDĽ požiadala o odklad rokovania o privatizácii SPP
13. marca 2002

Ministri Strany demokratickej ľavice (SDĽ) požiadajú na stredajšej vládnej schôdzi o odklad rokovania o privatizácií 49 % akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) na budúci týždeň. „Chceme vyhodnotiť rozsah zapracovaných pripomienok našej strany k transakčným dokumentom a využiť šancu na to, aby sa prípadne negociovali ďalšie pozície. Ide o veľmi dôležitú transakciu a je korektné, aby všetci vedeli, o čom budeme rozhodovať,“ povedal pre agentúru SITA predseda ministerského klubu SDĽ Ľubomír Fogaš po jeho utorkovom rokovaní.

Strana chce ešte stále diskutovať vo vláde o pripomienkach k transakčným dokumentom, ktoré zatiaľ neakceptovali. „Naše rokovania chceme viesť v rámci koalície,“ povedal Ľ. Fogaš. Podľa neho bude ministerský klub SDĽ o ďalšom postupe privatizácií SPP ešte rokovať.

Privatizácia 49-percentného štátneho podielu v SPP je najočakávanejším bodom stredajšieho rokovania vlády. Návrh na privatizáciu predloží ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku Mária Machová. V prípade kladného postoja kabinetu k vstupu trojkonzorcia do plynární sa tak uzavrie viac ako polročný proces výberového konania od vypísania medzinárodného tendra.

Najväčšiu privatizáciu v histórii Slovenska od začiatku sprevádzali radikálne nezhody v názoroch medzi opozíciou a koalíciou, ale aj medzi jednotlivými koaličnými partnermi. Tie sa vyostrili najmä v posledných dvoch mesiacoch pred konečným termínom na podanie záväzných ponúk investormi, ktorý bol stanovený na 28. februára. Samotnou vládou zatiaľ proces neotriasol natoľko, aby bola ohrozená jej existencia. Názorové rozdiely vládnych strán však naďalej pretrvávajú, takže všetko ukáže až stredajšie rozhodnutie vlády a následné reakcie koaličných strán. Konzorcium troch záujemcov, ktoré ako jediné podalo ponuku na kúpu 49 % akcií plynární ponúkaných štátom, tvorí ruský Gazprom, nemecký Ruhrgas a francúzsky Gaz de France.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS