ČLÁNOK


,

SDĽ navrhne odvolať ministerku financií, B. Schmögnerová demisiu nepodá
21. januára 2002

Republikový výbor Strany demokratickej ľavice (SDĽ) sa v sobotu večer na rokovaní v Bratislave rozhodol navrhnúť odvolanie Brigity Schmögnerovej z funkcie ministerky financií, do ktorej ju vymenoval po parlamentných voľbách v roku 1998 prezident republiky v súlade s koaličnou dohodou. Dôvodom je podľa ľavičiarov nerealizovanie politiky SDĽ ministerstvom financií pod jej vedením. B. Schmögnerová demisiu podať nemieni.

Ministerka financií Brigita Schmögnerová bude čakať na rozhodnutie Republikového výboru (RV) Strany demokratickej ľavice (SDĽ) o jej odvolaní, ktorého rokovanie bude pravdepodobne v pondelok 21. januára. Ako v nedeľu na mimoriadnej tlačovej besede ministerka uviedla, nie je ochotná podať demisiu za plnenie programového vyhlásenia vlády, ani za realizáciu zákona o správe daní a poplatkov, za ktorý hlasovalo 83 koaličných poslancov. Dodala, že majetkové priznania sú nevhodnou zámienkou pre jej odvolanie a mohlo by byť účinným prostriedkom, ako aspoň do konca volebného obdobia odhaliť „veľké ryby“.

Podľa Schmögnerovej sú majetkové a daňové priznania, ktoré sú bežné v krajinách ako Dánsko, Francúzsko, Veľká Británia, USA a iných, účinným spôsobom boja proti nelegálnemu obohacovaniu, daňovým podvodom, čiernej práci a praniu špinavých peňazí. „Evidentne mnohí dostali strach, a preto začali biť na poplach,“ konštatovala ministerka. Ako ďalej povedala, RV SDĽ sadol na lep pravicového daňového populizmu a na jej odvolanie si vybral nevhodnú zámienku. Dôvodom odvolania ministerky sú podľa nej nízke preferencie SDĽ, nie jej ministerské aktivity. B. Schmögnerová nevylúčila, že v prípade jej odvolania ide o snahu likvidovať vnútrostranícku opozíciu. „Rozhodnutie RV najviac poškodí samotnú SDĽ, čo je jednou z príčin, prečo som sa rozhodla nepodať demisiu,“ dodala B. Schmögnerová.

Fakt, že RV SDĽ nemá predstavu o nástupcovi B. Schmögnerovej na poste ministra financií pokladá ministerka za nezodpovednosť voči štátu. Dôležitým momentom vo voľbe nového ministra financií je podľa nej schopnosť plniť dohodnuté úlohy Ministerstva financií SR. Konštatovala, že je omylom myslieť si, že na post ministra financií môže byť dosadený ktokoľvek. „Nový minister by nemal robiť iba predvolebnú politiku, je nutné pokračovať v reformách,“ čo je podľa B. Schmögnerovej dôležité najmä v období, keď SR čaká ukončenie negociačných procesov, presadenie zákona o štátnej pokladnici, štátnom dlhu a zriadenie agentúry na riadenie dlhu a likvidity, ako aj dorokovanie zákona o daňových orgánoch, privatizácia Poštovej banky a iné reformy.

K otázkam, či B. Schmögnerová zotrvá v SDĽ a či si vie ako svojho nástupcu predstaviť ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Petra Magvašiho, sa ministerka pre agentúru SITA nevyjadrila. V spravodajstve televízie Markíza v tejto súvislosti upozornila, že ministrer financií musí spĺňať asj isté odborné kvalifikačné kritériá. Uviedla, že pozná na Slovensku odborníka, ktorý by funkciu ministra financií zvládol, a nie je členom SDĽ. Na otázku, či má na mysli predsedu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Petra Mihóka len lakonicky odvetila: nevylučujem to.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši nevylúčil, že kandidatúru na tento post by prijal. Konštatoval to v nedeľňajšej diskusnej relácii STV O päť minút 12. Zároveň uviedol, že na jeho post by potom pravdepodobne nastúpil vedúci úradu ministerstva práce Boris Sopira. Ako dodal, v prípade, že by sa táto otázka stala aktuálnou, B. Sopiru odporučí.

Napriek kritike spôsobu podávania majetkových priznaní a vyhlásení P. Magvaši v relácii povedal, že treba oceniť, ako ministerka financií Brigita Schmögnerová dala do poriadku verejné financie. „Je to pre históriu jednoznačne zaznamenané,“ zdôraznil P. Magvaši.

Poslanec za HZDS Jozef Kalman si myslí, že návrh na odvolanie B. Schmögnerovej vyplýva z krízy v politických subjektoch vládnej koalície. HZDS ministerstvo financií viac ráz kritizovalo. J. Kalman sa domnieva, že nielen B. Schmögnerová, ale viac členov vlády by malo podať demisiu.

Predseda vlády Mikuláš Dzurinda počká na stanovisko SDĽ, ktoré mu má dať predseda strany Pavel Koncoš. Ako povedal, zatiaľ nevie, kedy s ním bude rokovať. „Aktivita bude na jeho strane, je to predovšetkým vec SDĽ,“ povedal novinárom premiér o sobotňajšom rozhodnutí republikového výboru ľavičiarov – navrhnúť odvolanie Brigity Schmögnerovej z postu ministerky financií

Vicepremiér Ivan Mikloš k problematike prípadného odvolania ministerky financií Brigity Schmögnerovej uviedol, že samotná SDĽ v návrhu Republikovej rady odvolať ministerku z funkcie vidí možnosť zvýšiť si preferencie. „Ja osobne v radoch SDĽ nevidím osobu, ktorá by ministerku vedela dôstojne nahradiť,“ uzavrel vicepremiér.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS