ČLÁNOK
SDĽ chce prechodne limitovať pôsobnosť regulačného úradu
25. februára 2001

Ak pripravovaný Úrad pre reguláciu sieťových odvetví nebude hneď od začiatku disponovať právomocou nezávisle určovať maximálne ceny, spochybní sa samotný zmysel jeho existencie. Povedal to pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Peter Benčurik, čím reagoval na pripomienky niektorých predstaviteľov Strany demokratickej ľavice (SDĽ), podľa ktorých by mal návrh zákona o regulácii v sieťových odvetviach obsahovať zo sociálnych dôvodov prechodné obdobie. Počas neho by mala byť limitovaná jeho pôsobnosť. Práve kvôli pripomienkam SDĽ vláda v stredu opätovne prerušila rokovanie o návrhu tohto zákona a podľa Tlačového odboru úradu vlády sa ním má zaoberať koaličná rada.

Pôsobnosť pripravovanej právnej normy sa kvôli výhradám ministrov pôdohospodárstva a dopravy, pôšt a telekomunikácií obmedzila len na reguláciu v sektore energetiky. Aj v ňom však možno očakávať isté výnimky. Vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš napríklad nedávno avizoval, že zmluva so strategickým investorom Slovenského plynárenského priemyslu môže zahŕňať dohodu o len postupnom zvyšovaní cien plynu.

SDĽ je naďalej presvedčená, že úrad by nemal byť financovaný z tržieb regulovaných subjektov, ale zo štátneho rozpočtu. S týmto názorom nesúhlasí rezort hospodárstva. Financovanie zo štátneho rozpočtu by bolo totiž podľa neho na úkor jeho nezávislosti. Príspevkami regulovaných subjektov možno navyše ušetriť zdroje štátneho rozpočtu, tvrdí ministerstvo hospodárstva.

Cieľom činnosti úradu bude vytváranie a podpora konkurenčného prostredia, ochrana spotrebiteľa, ochrana záujmov držiteľov licencií na dosiahnutie primeranej návratnosti investícií a zabezpečovanie spoľahlivej, hospodárnej a kvalitnej dodávky tovarov a služieb. Regulačný úrad mal podľa pôvodného zámeru začať vykonávať svoju činnosť 1. mája tohto roka. Hovorca ministra hospodárstva vzhľadom na spomínané okolnosti predpokladá, že sa tento termín nedodrží.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2024

USD 1,072 0,000
CZK 24,767 0,068
GBP 0,845 0,000
HUF 395,130 1,120
CAD 1,473 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS