ČLÁNOK


,

SDĽ bude o privatizácii plynární rokovať len v rámci koalície, jediná ponuka nie je dôvodom prehodnotenia tendra
7. marca 2002

Strana demokratickej ľavice (SDĽ) bude iniciovať ďalšie rokovania týkajúce sa privatizácie minoritného balíka akcií Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) len v rámci koalície. Ľavičiari by tak zatiaľ nemali podnikať kroky v spolupráci s inými politickými stranami. Koaliční partneri zároveň hľadali možnosti, ako sa vyhnúť rokovaniu o predaji akcií plynární „nevhodným spôsobom“ na pôde parlamentu. Po podrobných informáciách zo strany vicepremiéra Ivana Mikloša a ministerky Márie Machovej viacerí koaliční partneri požiadali o poskytnutie ďalších informácií o niektorých dokumentoch týkajúcich sa privatizácie SPP. Premiér Mikuláš Dzurinda na rokovaní prisľúbil, že vytvorí priestor na prediskutovanie všetkých detailov.

Jedna ponuka nie je podľa Machovej dôvodom prehodnotenia tendra

Celá príprava procesu privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu a.s. (SPP) počítala s tým, že sa vytvorí zaujímavé konkurenčné prostredie. Skutočnosť, že vláda nakoniec dostala len jednu ponuku na privatizáciu plynární, však ministerka privatizácie Mária Machová nepovažuje za dôvod, pre ktorý by mala vláda privatizačný proces prehodnocovať. „Cena za 49-percentný podiel v SPP zodpovedá predstavám odborníkov o sile SPP. Nie je však najdôležitejším výberovým kritériom, dôležité sú aj ďalšie privatizačné ciele, ako zvýšenie významu plynární po ich privatizácii v európskom kontexte a zvýšenie hodnoty zostávajúceho podielu štátu v SPP,“ povedala Machová. Podľa nej by mali byť zárukou naplnenia týchto cieľov práve traja investori, ktorí spoločne podali svoju ponuku.

Machová podobne ako vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš vyjadrila spokojnosť s prácou privatizačného poradcu, ktorým je spoločnosť Credit Suisse First Boston. Mikloš uviedol, že po podpise privatizačnej zmluvy sa zverejnia metódy, na základe ktorých bola vypočítaná cena za predávaný podiel štátu v SPP.

Šéf SDĽ Pavel Koncoš novinárom potvrdil, že SDĽ naďalej trvá na riešení podmienok transakčných dokumentov, žiada najmä zvýšenie ceny. „Som presvedčený, že problémy sa vyriešia vo vnútri koalície,“ povedal Koncoš. Vyjednávaním o cene s konzorciom je však poverený privatizačný poradca. Koncoš tiež pripustil, že ak sa nepodarí splniť požiadavky SDĽ, ľavičiari budú preferovať zastavenie privatizačného tendra.

Zastavenie privatizácie SPP je podľa SMK neprijateľný krok

Zastavenie privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) je neprijateľný krok. Vyvolalo by to zníženie politického a ekonomického ratingu Slovenska a spôsobilo problémy v niektorých makroekonomických procesoch. Konštatoval to vicepremiér Pál Csáky.

Podľa jeho slov si treba všimnúť, že ponuku predložilo konzorcium „európskych gigantov“. Na základe toho je možné predpokladať, že ďalšie plynovody budú viesť z východu na západ cez územie SR. Je tiež nepravdepodobné, že by sa proti tomuto konzorciu o rok-dva dokázal postaviť silný konkurent. „Taký v Európe neexistuje,“ pripomenul Csáky. Vyslovil ľútosť, že niektoré politické strany či politici sa zachovali v celom procese nie celkom profesionálne. „Zdá sa, že nevhodné správanie sa niektorých aj koaličných politikov vyvolávajú pochybnosti našich ekonomických partnerov,“ konštatoval.

SMK podľa Csákyho nepodporí mimoriadne rokovanie Národnej rady (NR) SR na tému privatizácie SPP. Ústavné kompetencie na riešenie tejto otázky má vláda, a tá má prijať rozhodnutie. „Akékoľvek nevhodné diskusie na pôde parlamentu by mohli vyvolať pochybnosti u našich partnerov o celkovej situácii na Slovensku,“ zdôraznil. Zároveň povedal, že SMK po skončení celého procesu privatizácie bude za to, aby sa všetky dokumenty a informácie o celej transakcii zverejnili.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS