ČLÁNOK
SCP ročne nakupuje služby od spoločnosti Brevity za 48 mil. Sk
12. marca 2001

Stredisko cenných papierov SR ročne nakupuje od spoločnosti Brevity, s. r. o. Bratislava služby v hodnote 48 mil. Sk. Toľko platí za vývoj nového softvéru a za údržbu databázy účtov majiteľov cenných papierov. Znamená to, že podstatnú časť svojej činnosti táto štátna akciová spoločnosť nakupuje od externého dodávateľa. Zmluvu so spoločnosťou Brevity podpísal bývalý generálny riaditeľ SCP Ján Benian.

„Zmluva nie je vypovedateľná. Je urobená na dobu určitú, do roku 2003. Platíme za vývoj nového softvéru a údržbu starého. Nejde o mimoriadne vysoký poplatok,“ povedala pre Finančné noviny generálna riaditeľka SCP. Palková tvrdí, že ak porovnáva ceny za údržbu softvéru iných depozitárov v iných krajinách, tak platia oveľa viac.

Spoločníkmi spoločnosti Brevity sú spoločnosť PULI a Ivan Sivák. Podľa údajov www.orsk.sk je sídlo firmy na Štefanovičovej ulici č. 20. Podľa zistenia Finančných novín je to v budove presne oproti vchodu do budovy Ministerstva financií SR. Predmetom jej činnosti je konzultačná a lektorská činnosť v oblasti výpočtovej techniky, maloobchod a veľkoobchod, poskytovanie softvéru, sprostredkovateľská a akvizičná činnosť. V Českej republike je Stredisko cenných papierov ČR príspevkovou organizáciou napojenou na štátny rozpočet. V Maďarsku je depozitár cenných papierov súkromnou spoločnosťou a v Poľsku štátnou akciovou spoločnosťou.

Palková odmieta mylný názor o tom, že štátnej akciovej spoločnosti môže štátny rozpočet „kedykoľvek prihrať peniaze.“ Nový cenník je podľa nej v súlade so štandardmi depozitárov cenných papierov v Európskej únii. SCP sa v súčasnosti pripravuje na zmenu svojej činnosti tak, aby mohlo plniť funkcie zúčtovacieho domu. „SCP sa „nebude ďalej vyjadrovať k stanoviskám profesijných organizácií k cenníku služieb,“ poznamenala Palková.

Poplatky, ktorá vstupujú do platnosti od 1. apríla 2001 budú vychádzať z priemerného počtu cenných papierov na účte spoločnosti. SCP má pripravenú úpravu softvéru, ktorý bude evidovať priemerný počet cenných papierov. K problematike poplatkov sa vyjadria členovia Asociácie obchodníkov s cennými papiermi a predstavitelia niektorých iných profesijných združení. Stredisko spravuje 2 milióny majetkových účtov cenných papierov, pričom na niektorých z nich je len dlhopis Fondu národného majetku SR. Medzi očakávanými krokmi niektorých profesijných organizácií bude pravdepodobne vystúpenie z kolégia Strediska cenných papierov SR. Či k tomuto kroku dôjde bude známe po jeho najbližšom rokovaní.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS