ČLÁNOK
Schválila pre šiestich investorov stimuly vo výške 20 mil. eur
22. apríla 2014

Ďalší šiesti investori sa môžu tešiť na štátnu pomoc. Vláda totiž na svojom stredajšom rokovaní schválila pre ich nové projekty poskytnutie investičných stimulov. Ide o spoločnosti Schindler Dunajská Streda, INA Kysuce, Schaeffler Slovensko, Unomedical, Embraco Slovakia a FLAMEshoes. Firmy preinvestujú necelých 77 mil. eur. Od štátu žiadajú stimuly v objeme 20 mil. eur. Prevažná časť investičnej pomoci bude v prípade schválenia poskytnutá vo forme úľav na dani z príjmov. Vďaka spomínaným spoločnostiam vznikne na Slovensku 657 nových pracovných miest.

Firma Schindler plánuje za necelých 29 mil. eur postaviť v Dunajskej Strede nové výrobné priestory na výrobu výťahových komponentov. Vďaka tejto investícii vznikne 266 nových pracovných miest. Ministri odklepli pre podnik investičnú pomoc vo forme daňových úľav vo výške 8,7 mil. eur.

Spoločnosť INA Kysuce chce rozšíriť svoj závod na výrobu guľôčkových ložísk pre automobilový priemysel. Do rozšírenia závodu preinvestuje necelých 20 mil. eur a vytvorí 112 nových pracovných miest. Od štátu získa stimuly vo forme daňových úľav v objeme 3,36 mil. eur.

Spoločnosť Schaeffler Slovensko, ktorá sa zaoberá výrobou ložísk, chce v Žiline vybudovať centrum zdieľaných finančných služieb. Vďaka tejto investícii za 411 tisíc eur by malo vzniknúť 53 nových pracovných miest. Od štátu dostane pomoc vo forme daňových úľav vo výške 997 tisíc eur.

Podniku Unomedical, ktorý sa zaoberá výrobou zdravotníckych prístrojov a prostriedkov, schválil vládny kabinet poskytnutie investičnej pomoci v objeme 1,65 mil. eur. Ide o stimuly vo forme daňových úľav. Spoločnosť chce rozšíriť svoj závod v Michalovciach o výrobu stomických pomôcok. Plánované náklady na investíciu dosahujú výšku 11,15 mil. eur. Na východe Slovenska vznikne 55 nových pracovných miest.

Spoločnosť Embraco Slovakia získala investičné stimuly v celkovej výške 900 tis. eur. Firma dostane investičné stimuly vo forme dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný a nehmotný majetok vo výške 100 tisíc eur. Zvyšných 800 tisíc eur predstavujú úľavy na dani z príjmu. Pri investícii firma počíta s oprávnenými nákladmi vo výške viac ako 2,43 mil. eur. Vďaka nej by mala spoločnosť vytvoriť 21 nových pracovných miest.

Firma FLAMEshoes chce pri Bardejove vybudovať za približne 13,9 mil. eur nový závod na výrobu gumovej obuvi. Vzniknúť by malo 150 nových pracovných miest. Ministri odklepli spoločnosti stimuly vo forme daňových úľav v objeme 2,9 mil. eur a vo forme dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok vo výške 1,6 mil. eur.

Podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Miloš Moravčík tento postup vlády kritizuje. „Štátne peniaze majú podporiť aj miesta so mzdami až 1 667 eur. Istoty daňových úľav majú dostať firmy od tohto roku až do roku 2023,“ upozornil Moravčík. Ministerstvo financií sa pritom podľa neho o stratu týchto peňazí nezaujíma. Z piatich návrhov na stimuly jedenkrát pripomienky ani nezaslalo, trikrát nemalo nič proti a raz malo iba obyčajné pripomienky, ktoré stratu peňazí neriešili. „Ako sa pri pohľade na rozdávanie zo štátnej kasy majú cítiť tí, ktorí ju trpko napĺňajú? Ako majú brať daňové úľavy pre vyvolených tí, ktorým boli dane a odvody zvýšené? Ako je možné, že ministerstvu financií vadí každý návrh opozície, ktorí zaťaží rozpočet čo i len o pár eur a tu nemá problém s rozdávaním miliónov?“ spýtal sa Moravčík.

Ako podpredseda KDH upozornil, na jednej strane na Slovensku zanikajú stovky pracovných miest kvôli neplateniu za poctivo odvedenú prácu na štátnych projektoch. Na druhej strane štát draho dotuje stovky pracovných miest zo štátneho rozpočtu. Podľa Moravčíka by bolo lacnejšie a férovejšie, ak by vláda dbala na platenie načas aspoň pri štátnych zákazkách. „Bolo by viac práce hneď teraz a vláda by nemusela draho uplácať zahraničné spoločnosti, aby tu investovali. A čo s ušetrenými peniazmi? Vláda by mala konečne začať rozmýšľať ako pomôcť ľuďom v ťažkých životných situáciách a tým, ktorých trápi nízka životná úroveň,“ uzavrel Moravčík.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS