ČLÁNOK
Schuster očakáva, že MVZ železiarní odhalí nové skutočnosti
21. septembra 1999

Prezident SR Rudolf Schuster sa v pondelok v Košiciach stretol s predstaviteľmi VSŽ, a.s., Košice. Ako povedal na tlačovej besede, návšteva je výsledkom predchádzajúcich rozhovoroch so všetkými zainteresovanými stranami. „Nie som akcionár spoločnosti a preto do vývoja vstupovať nemôžem, ale získané informácie môžem posúvať tým najkompetentnejším vo vláde,“ povedal R. Schuster.

Prezident VSŽ Gabriel Eichler upozornil na neustály boj v železiarňach o kompetencie. „Spoločnosť sa veľmi ťažko riadi, keď je ročne päť mimoriadnych valných zhromaždení,“ poznamenal. Pripomenul tiež, že od svojich kritikov doteraz nepočul názor ani nedostal projekt, ako by sa spoločnosť mohla riadiť lepšie. „Jednotnosť nie je na strane akcionárov, na strane bánk, a žiaľ, ani na strane štátu,“ povedal G. Eichler.

Prezident Schuster pripustil, že na momentálny vývoj v železiarňach má svoj osobný názor, nemá však právo presadzovať ho. Odmietol tiež spájanie a načasovanosť svojej návštevy vo VSŽ s možnosťou ovplyvňovania vývoja v kombináte pred mimoriadnym valným zhromaždením akcionárov, ktoré je plánované na 22. septembra. Podľa Schustera táto návšteva už bola dávno dopredu dohodnutá. „Treba dať hlavy dokopy, aby fabrika prosperovala,“ dodal.

Prezident SR sa okrem výkonného vedenia spoločnosti predpoludním stretol tiež s robotníkmi troch závodov VSŽ – Ferroenergy, Engineering a závodu Oceľ a tiež s predstaviteľmi dozornej rady železiarní.

V uplynulých troch týždňoch sa R. Schuster v súvislosti s vývojom vo VSŽ stretol takmer so všetkými zainteresovanými stranami. Začiatkom septembra sa stretol so šéfom spoločnosti Hutník, ktorá je akcionárom VSŽ, Jaroslavom Gruberom. Tomuto stretnutiu predchádzalo rokovanie s Gabrielom Eichlerom. Stretnutia s R. Schusterom sa potom 3. augusta zúčastnili aj predseda predstavenstva VSŽ Vladimír Repčák a bývalí členovia predstavenstva Ladislav Drabik, Ján Valenčík a Sergej Zápotocký, ktorí z funkcie odstúpili v prvej polovici augusta. Na programe minulý týždeň bolo tiež rokovanie so zástupcami americkej firmy U.S. Steel, ktorá v minulosti prejavila záujem o kapitálový vstup do VSŽ a s bývalým prezidentom spoločnosti Júliusom Rezešom. Po stretnutí s ním prezident Schuster uviedol, že z doteraz vypočutých stanovísk zástupcov VSŽ vyplýva, že spoločnosť sa dá zachrániť aj z domácich zdrojov, bez vstupu zahraničného partnera, i keď za cenu pôžičiek.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 6. 2022

USD 1,052 0,003
CZK 24,731 0,019
GBP 0,858 0,000
HUF 401,340 1,740
CAD 1,366 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS