ČLÁNOK
Schmögnerová zatiaľ nemení odhady rastu HDP na tento rok
18. mája 2001

Ministerka financií Brigita Schmögnerová považuje zatiaľ za predčasné úvahy o možnej korekcii prognóz tohtoročného hospodárskeho rastu Slovenska. Ako povedala v rozhovore pre agentúru SITA, „možno očakávať mierne zníženie rastu hrubého domáceho produktu (HDP) v dôsledku spomaľovania vyspelých ekonomík“, ktoré sú našimi najvýznamnejšími obchodnými partnermi. „Zároveň však toto spomalenie môže byť vykompenzované nárastom domáceho dopytu,“ povedala ministerka, ktorá je od stredy na ministerskej schôdzke Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v Paríži.

Schôdzka ministrov financií a životného prostredia je zameraná na obchod, udržateľný rozvoj a spomaľujúci sa hospodársky rast svetovej ekonomiky. Vývoj v štátoch OECD je pre Slovensko mimoriadne dôležitý, keďže do týchto krajín smeruje vyše 90 % exportu. „Pozorne preto sledujeme predikcie OECD,“ skonštatovala ministerka. Upozornila pritom napríklad na tohtoročné očakávané zníženie rastu HDP Nemecka, najvýznamnejšieho obchodného partnera Slovenska, z 2,7 % na 2 %.

Ministerstvo financií očakáva v tomto roku rast ekonomiky o 3,2 % po tom, čo Slovensko vlani vykázalo zvýšenie produkcie tovarov a služieb o 2,2 %. V budúcom roku podľa východísk štátneho rozpočtu 2002 očakáva 3,6-percentný hospodársky rast, čo podľa ministerky korešponduje tiež s odhadmi OECD. Pre tento rok prognózuje organizácia združujúca 30 hospodársky vyspelých krajín ekonomický rast Slovenska na úrovni 2,8 %.

Domáci dopyt, ktorý by mal v tomto roku výraznejšie „potiahnuť“ rast HDP a nahradiť tak doteraz dominantný dopyt zahraničia po našich produktoch, však zároveň pravdepodobne výrazne zvýši deficit obchodnej bilancie. Na toto riziko upozornila aj zatiaľ posledná misia Medzinárodného menového fondu v SR. V prípade spomalenia rastu exportných trhov odporúča MMF oslabiť kurz koruny a pritvrdiť obmedzenia vo fiškálnych výdavkoch.

OECD znížila začiatkom mája svoje prognózy ekonomického rastu na rok 2001 pre členské štáty na 2 % z predchádzajúcej úrovne 3,3 %. Avšak OECD očakáva neskôr posilnenie americkej ekonomiky, ktoré by umožnilo mierne zotavenie na konci tohto roka. OECD vo svojej pravidelnej polročnej správe uviedla, že rast jej členských krajín sa zníži o viac ako polovicu v porovnaní s tempom rastu v roku 2000 na úrovni 4,1 %. Avšak v roku 2002 predpokladá zotavenie rastu na úroveň 2,8 %, keď sa prejaví vplyv zníženia úrokových sadzieb a nižších cien ropy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS