ČLÁNOK
Schmögnerová s Karlssonom aj o pôžičke EFSAL
14. septembra 2000

Otázky technickej pomoci v oblasti vytvorenia agentúr riadenia štátneho dlhu a štátnej pokladnice boli predmetom stredajšieho rokovania ministerky financií Brigity Schmögnerovej a Matsa Karlssona, viceprezidenta Svetovej banky (SB) pre vonkajšie vzťahy. Tlačovú agentúru SITA o tom informoval Jozef Mach z oddelenia pre vzťahy s verejnosťou Ministerstva financií SR. Ako ďalej uviedol, hovorili tiež o problémoch, ktoré sprevádzajú fiškálnu decentralizáciu a prechod na dvojročné rozpočtové hospodárenie v SR. Venovali sa aj otázke začatia rokovaní Slovenskej republiky s SB ohľadne projektu EFSAL.

Ako v stredu pre SITA uviedol Roger Grawe, oblastný riaditeľ SB pre Slovensko, pôžička EFSAL (Enterprise and Financial Sector Adjustment Loan) by mohla začať na Slovensko plynúť pravdepodobne na začiatku budúceho roka. Pôžička by mala slúžiť na úhradu časti nákladov vynaložených na reštrukturalizáciu slovenského bankového sektora. Výška doterajších priamych nákladov sa odhaduje približne na 105 mld. Sk.

R. Grawe odmietol špecifikovať konkrétnu výšku EFSAL úveru, presné číslo by malo byť podľa neho známe do konca tohto roka. „O tomto údaji je v súčasnosti predčasné hovoriť, lebo bude treba ešte určiť viacero parametrov,“ skonštatoval Grawe. Podľa doterajších informácií má Ministerstvo financií SR v záujme prostredníctvom EFSAL pôžičky získať zdroje v objeme približne 400 mil. USD, čo je zhruba 20 mld. Sk.

Pôžičku Svetovej banky pre Slovensko bude sprevádzať aj monitorovací program Medzinárodného menového fondu (MMF) Staff-Monitored Program. So začatím rokovaní s MMF o tomto programe na svojom stredajšom rokovaní súhlasila aj vláda SR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 4. 2024

USD 1,069 0,001
CZK 25,242 0,014
GBP 0,859 0,001
HUF 393,350 0,280
CAD 1,463 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS