ČLÁNOK
Schmögnerová považuje druhú ponuku U.S. Steel za výhodnejšiu
18. októbra 1999

Ministerka financií Brigita Schmögnerová hodnotí druhú ponuku americkej spoločnosti U.S. Steel na vstup do VSŽ, a.s., Košice v porovnaní s prvou ponukou ako „neporovnateľne výhodnejšiu“ a tento návrh bude podľa nej určite predmetom ďalšieho vyhodnocovania. Svoj druhý návrh predložila americká spoločnosť v polovici septembra po tom, čo prvú ponuku slovenská vláda odmietla. Ministerka financií pôvodný návrh U.S. Steel charakterizovala ako mimoriadne nevyhovujúci. Uviedla to v piatok v Košiciach.

„Rozhodujúcu úlohu v tomto prípade však bude zohrávať Deutsche Bank ako poradca pre reštrukturalizáciu dlhov VSŽ a.s. a pre výber strategického investora. Tento proces nie je možné urýchľovať,“ skonštatovala Schmögnerová. Ministerka však finančnú výšku ponuky amerického investora nekonkretizovala.

Podľa informácií zverejnených predstaviteľom U.S. Steel ponuka týkajúca sa investícií do VSŽ zahŕňa počiatočnú hotovostnú injekciu a program spotreby kapitálu zameraný na potreby trhu v nasledujúcich 10 rokoch. „Cieľom U.S. Steel je investovať do zlepšenia konkurencieschopnosti VSŽ zavádzaním nových technológií a posunom k výrobe produktov s vyššou pridanou hodnotou. Investície by okrem technológií a zariadenia mali smerovať aj do rozšírenia produktového radu a environmentálnych noriem,“ povedal v stredu v rozhovore pre agentúru SITA riaditeľ pre vzťahy s verejnosťou U.S. Steel Thomas Ferrall. Zároveň potvrdil, že americká spoločnosť sa chce sústrediť na výrobné jadro spoločnosti, ktoré tvoria najmä firmy VSŽ Oceľ a VSŽ Export-Import.

Prvú ponuku predložil U.S. Steel v polovici júla. Po jej odmietnutí predložila spoločnosť v septembri nový návrh, ktorý hodnotí ako komplexnejší. Spôsob vstupu U.S. Steel do VSŽ alebo výšku prvých investícií však predstaviteľ spoločnosti nechcel z dôvodu neukončených rokovaní konkretizovať.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS