ČLÁNOK
Schmögnerová odmieta Maxonovu kritiku rozpočtu
6. decembra 2000

Poslancovi Miroslavovi Maxonovi nejde o vecnú diskusiu, ale o zámerné podsúvanie klamstiev a lží a nepoužíva korektné údaje. V reakcii na viaceré vyhlásenia, ktoré odzneli v Maxonovom vystúpení za klub HZDS k návrhu štátneho rozpočtu, to pre médiá povedala ministerka financií Brigita Schmögnerová. Podpredseda HZDS kritizoval najmä údajné znižovanie prostriedkov na stavebné sporenie a na ostatné formy financovania bytovej výstavby. Miroslav Maxon vymenoval aj 12 darčekov vlády občanom, medzi ktorými bolo zvyšovanie cien plynu, elektriny a tepla od januára budúceho roka.

„Niekedy sa mi zdá, že pán poslanec tu vystupuje ako Sibyla, ktorá dopredu vie, čo vláda urobí,“ poznamenala ministerka. Podľa je slov ide o podsúvanie údajov a zavádzanie divákov a v reakcii v pléne odporučila Maxonovi prečítať si návrh štátneho rozpočtu. Maxon kritizoval prijaté zákony v sociálnej oblasti a novú kategorizáciu liekov. Návrh ŠR navrhol vrátiť vláde.

Za poslanecký klub KDH v rozprave vystúpil Július Brocka, ktorý hneď v úvode vyzval poslancov na skrátenie svojich príspevkov, pretože hodinové prejavy „nevyháňajú zo sály len cudzích poslancov, ale aj vlastných“. Reagoval tak na hodinové vystúpenie Miroslava Maxona a za túto poznámku sa mu dostalo kritiky z radov opozičných poslancov. Brocka ďalej avizoval podporu navýšenia prostriedkov pre projekt zavádzania internetu do škôl Infovek a aj vyššiu podporu malému a strednému podnikaniu.

Poslanec Marián Mesiarik v rozprave kritizoval reštrikčný dopad návrhu štátneho rozpočtu na obyvateľstvo, ktorého situácia sa neustále zhoršuje. Navrhol aj niekoľko presunov finančných prostriedkov z jednotlivých kapitol. Podľa neho je napríklad zarážajúce, keď štátna agentúra TA SR napojená na rozpočet sľubuje bez ohľadu na výsledok súdneho sporu svojmu právnemu zástupcovi v spore so súkromnou agentúrou SITA odmenu pol milióna korún zo svojho rozpočtu.

Ministerka financií ešte vo svojom úvodnom vystúpení apelovala na poslancov, aby svojimi návrhmi nezvyšovali deficit štátneho rozpočtu a aby návrh bol schválený v pôvodnom znení. Poslanec Vojtech Tkáč o rozpočte povedal, že je nielen reštrikčný, ale nepodporuje ani rozvojové impulzy, ktoré si samotný kabinet stanovil ako svoje priority. Tkáč sa dotkol aj riešenia nezamestnanosti a riešenie tejto problematiky v návrhu označil za nesystémový a neefektívny krok.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS