ČLÁNOK
Schmögnerová o kombinácii pôžičky EFSAL s úverom EBOR
24. septembra 2000

Súčasťou rokovaní ministerky financií Brigity Schmögnerovej s výkonným riaditeľom Svetovej banky Svenom Sandströmom, ktoré sa tento víkend uskutočnili v Prahe, boli okrem iného otázky pôžičky EFSAL (Enterprise and Financial Sector Adjustment Loan), ktorú sa Slovensko od Svetovej banky (SB) snaží získať. Do úvahy podľa ministerky prichádza tiež prípadná kombinácia s úverom od Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) pre Slovenskú konsolidačnú. Ten by mal mať podľa Schmögnerovej prechodný charakter pri financovaní reštrukturalizácie bánk.

V súvislosti s možnosťou získať zdroje z pôžičky EFSAL už začiatkom budúceho roka je ministerka opatrnejšia. Podľa nej je to totiž podmienené programom Medzinárodného menového fondu (MMF) Staff Monitored Program, o ktorom sa rokuje, čo je zdĺhavejší proces. „Práve preto rokujeme s EBOR, aby sme na to prechodné obdobie získali zdroje na financovanie reštrukturalizácie bankového sektora,“ povedala ministerka, podľa ktorej by išlo o úver s kratšou dobou splatnosti než v prípade SB.

Oblastný riaditeľ SB pre Slovensko Roger Grawe pred vyše týždňom pre agentúru SITA povedal, že prípadné čerpanie pôžičky EFSAL od SB by sa mohlo začať realizovať už začiatkom budúceho roka. Slovensko sa usiluje o EFSAL vo výške do 400 mil. USD.

Zámerom stretnutia ministerky s výkonným riaditeľom SB bolo tiež zhodnotenie doterajších výsledkov projektu finančnej reštrukturalizácie, ktorý realizuje Ministerstvo financií SR v spolupráci so SB, US Aide a Európskou komisiou. Slovensko zváži tiež možnosť intenzívnejšej technickej pomoci SB v oblasti reformy verejných financií.

Šéfka rezortu financií sa v Prahe stretne tiež s predstaviteľmi MMF, čo chce využiť predovšetkým na dohodnutie určitých procedúr, ako ďalej postupovať v rokovaniach o monitorovacom programe. Začiatkom októbra by na Ministerstvo financií SR mala prísť misia MMF, v rámci ktorej sa bude hovoriť o tomto projekte konkrétnejšie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS