ČLÁNOK




SB sa pripravuje na poskytnutie prvej tranže EFSAL v marci
12. októbra 2000

Svetová banka so záujmom sleduje rokovania slovenskej vlády a Medzinárodného menového fondu o prijatí Staff Monitored Program (SMP). Jeho prijatie bude mať totiž značný vplyv na poskytnutie pôžičky EFSAL Svetovou bankou. Výška tejto pôžičky zatiaľ nie je definitívne stanovená. Agentúre SITA to potvrdil Anton Marcinčin, konzultant Svetovej banky. Podľa jeho slov však SB pokračuje v prípravách úveru tak, aby mohla v prípade dohody prísť na Slovensko prvá tranža z úveru EFSAL (Enterprise and Financial Sector Adjustment Loan) v marci roku 2001.

Celková výška úveru podľa vyjadrenia predstaviteľov ministerstva financií by mala dosiahnuť približne 300 mil. USD, pričom pôvodne vláda očakávala výšku do 400 mil. USD. Podľa navrhovanej Stratégie pomoci Slovensku (Country Assistance Strategy – CAS), ktorú v týchto dňoch zverejnila SB, sa uvažuje o výške úveru 350 mil. USD. Presné podmienky sa budú ďalej upresňovať a mali by byť jasné pravdepodobne v decembri.

SB, resp. Medzinárodná banka pre obnovu a rozvoj (IBRD) v spolupráci s Medzinárodnou finančnou korporáciou (IFC) vypracovali a v týchto dňoch aj na slovenskej stránke SB zverejnili návrh CAS pre Slovenskú republiku. Táto stratégia, ktorá sa dotýka fiškálnych rokov 2001 až 2003, je vôbec prvou, ktorú tieto inštitúcia vytvorili od vzniku samostatnej SR v roku 1993.

Strategickým cieľom predloženej stratégie pomoci krajine je podporiť Slovensko na ceste výraznejšieho a stabilného rastu, ktorý SR zabezpečí posun v priblížení k štandardom platným v krajinách západnej Európy. Pomoc SB je zameraná predovšetkým na úspešnú realizáciu programu privatizácie bánk, ku ktorej by mala prispieť tiež pripravovaná pôžička EFSAL. Pôžička by mala pokryť približne 75 % predpokladaných ročných úrokových nákladov spojených s pripravovanou emisiou štátnych dlhopisov Ministerstvom financií SR na pokrytie reštrukturalizačných nákladov. Pôžička EFSAL by mala byť Svetovou bankou uvoľnená vo viacerých tranžiach v priebehu rokov 2001 a 2002. Výška úrokovej sadzby, za ktorú SB úver poskytne, bude závisieť najmä od pokroku pri uskutočňovaní jednotlivých odvetvových reforiem.

Príprava pôžičky EFSAL zahŕňa tiež technickú pomoc zameranú na zdokonalenie podnikového riadenia, ako aj reformu konkurzného konania a dohľad nad nebankovými finančnými inštitúciami. Grant z Medzinárodného fondu rozvoja (IDF) na podporu reformy konkurzného konania vrátane právnych tréningov bol už schválený v tomto roku. Na privatizácii štátom vlastnených bánk bude participovať tiež IFC, ktorá je členom skupiny SB.

Stratégiu pomoci krajine pripravila SB a IFC po konzultáciách so slovenskými úradmi. V predchádzajúcom volebnom období bola činnosť SB na Slovensku obmedzená len na implementáciu telekomunikačného projektu, ktorý bol dokončený v tomto roku a analytickú prácu, ktorá vyvrcholila vypracovaním Ekonomického memoranda publikovaného v roku 1998. Táto minimálna činnosť SB na Slovensku súvisela podľa návrhu CAS s nedostatočným záujmom zo strany bývalej slovenskej vlády viesť s touto inštitúciou otvorený dialóg. „Situácia sa zmenila po parlamentných voľbách v roku 1998. Štrukturálne reformy novej vlády totiž priniesli potrebu poskytnutia technickej aj finančnej pomoci zo strany SB na ich úspešnú realizáciu,“ uviedla SB.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

10. 12. 2024

USD 1,053 0,004
CZK 25,098 0,005
GBP 0,826 0,002
HUF 411,150 0,100
CAD 1,491 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS