ČLÁNOK
SB poskytne SR pôžičku na reformu verejných financií
27. februára 2001

Svetová banka (SB) poskytne Slovensku pôžičku určenú na zabezpečenie technickej pomoci pri reforme verejných financií. Po rokovaní s Ministerstvom financií SR (MF) o tom v utorok informoval senior economist SB Jean-Jacques Dethier. Pôžička bude súčasťou Country assistance strategy (CAS). Jej výšku však zatiaľ nie je možné podľa Dethiera špecifikovať, pretože Slovensko ešte bude musieť presne určiť oblasti, v ktorých bude pomoc potrebná.

Podľa hovorcu MF Petra Šveca pôjde predovšetkým o zabezpečenie technickej pomoci pri naštartovaní projektov štátnej pokladnice, agentúry na riadenie štátnej likvidity a štátneho dlhu a tiež na rozbeh fiškálnej decentralizácie. Výška pôžičky by nemala podľa Šveca presahovať 10 mil. USD.

J.-J. Dethier ocenil doterajšie kroky vlády pri reforme verejných financií a pri modifikácii prípravy štátneho rozpočtu na budúci rok. Podľa jeho názoru bude dôležité, aby na Slovensku začal fungovať inštitucionálny rámec, ktorý by zabezpečil zachovanie a rozvoj dosiahnutej makroekonomickej stability. Slovensko by sa malo sústrediť aj na efektívne a transparentné rozpočtovanie a využívanie verejných financií. Fiškálna konsolidácia otvára podľa neho v strednodobom horizonte aj priestor na postupné znižovanie daňového zaťaženia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS