ČLÁNOK
SB poskytne SR pôžičku na reformu verejných financií
27. februára 2001

Svetová banka (SB) poskytne Slovensku pôžičku určenú na zabezpečenie technickej pomoci pri reforme verejných financií. Po rokovaní s Ministerstvom financií SR (MF) o tom v utorok informoval senior economist SB Jean-Jacques Dethier. Pôžička bude súčasťou Country assistance strategy (CAS). Jej výšku však zatiaľ nie je možné podľa Dethiera špecifikovať, pretože Slovensko ešte bude musieť presne určiť oblasti, v ktorých bude pomoc potrebná.

Podľa hovorcu MF Petra Šveca pôjde predovšetkým o zabezpečenie technickej pomoci pri naštartovaní projektov štátnej pokladnice, agentúry na riadenie štátnej likvidity a štátneho dlhu a tiež na rozbeh fiškálnej decentralizácie. Výška pôžičky by nemala podľa Šveca presahovať 10 mil. USD.

J.-J. Dethier ocenil doterajšie kroky vlády pri reforme verejných financií a pri modifikácii prípravy štátneho rozpočtu na budúci rok. Podľa jeho názoru bude dôležité, aby na Slovensku začal fungovať inštitucionálny rámec, ktorý by zabezpečil zachovanie a rozvoj dosiahnutej makroekonomickej stability. Slovensko by sa malo sústrediť aj na efektívne a transparentné rozpočtovanie a využívanie verejných financií. Fiškálna konsolidácia otvára podľa neho v strednodobom horizonte aj priestor na postupné znižovanie daňového zaťaženia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 7. 2021

USD 1,181 0,002
CZK 25,685 0,056
GBP 0,855 0,000
HUF 359,430 2,220
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS