ČLÁNOK
SB a MMF odpustia najchudobnejším krajinám 34 mld. USD
2. mája 2001

Najbohatšie krajiny a najvplyvnejší svetoví finančníci sa na svojom nedeľnom stretnutí vyslovili za aktívnejšiu podporu svetového rastu a boja proti chudobe. „Rozvojové krajiny v spolupráci s vyspelými krajinami, Svetovou bankou (SB) a Medzinárodným menovým fondom (MMF) môžu dosiahnuť oveľa viac, než by dosiahla akákoľvek krajina pri samostatnom úsilí,“ povedal britský minister financií Gordon Brown.

Členovia Výboru pre rozvoj SB a Medzinárodného finančného a menového výboru (IMFC) sa v nedeľu 29. marca stretli v rámci spoločného zasadania, aby zhodnotili snahy na odstránenie chudoby a zlepšenie zdravotnej situácie v rozvojových krajinách. Podľa Browna, ktorý v súčasnosti predsedá politikotvornému výboru MMF, by mali svetoví lídri otvoriť „začarovaný kruh“ zaostávania krajín tretieho sveta prostredníctvom odpustenia časti dlhov, zníženia chudoby a podpory trvalo udržateľného rastu.

SB a MMF ako najväčší svetoví veritelia obnovili spoluprácu v rámci potláčania chudoby a podpory rastu v najchudobnejších štátoch sveta. V rámci novej iniciatívy zameranej na podporu skupiny najzadlženejších chudobných krajín (Heavily Indebted Poor Countries) by mali SB a MMF odpustiť 22 najchudobnejším štátom náklady na dlhovú službu v celkovej výške 34 mld. USD. Výška odpusteného dlhu by mohla dosiahnuť až 53 mld. USD, ak sa vlády vyspelých krajín rozhodnú odpustiť časť svojich bilaterálnych dlhov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2023

USD 1,054 0,007
CZK 24,470 0,059
GBP 0,868 0,002
HUF 390,850 1,970
CAD 1,426 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS