ČLÁNOK
Sarkozy varuje pred viacrýchlostnou Európou
10. júla 2008

Sarkozy varuje pred viacrýchlostnou Európou
 
27-členný blok by mal svojim občanom, ale aj celému svetu ukázať, že je schopný prijať rozhodné akcie v čase krízy Lisabonskej zmluvy
 
Opakujúce sa krízy, ktoré sa týkajú problematiky, ako reformovať inštitúcie EÚ, môžu viesť k vzniku „viacrýchlostnej Európy“, varoval na pôde Európskeho parlamentu francúzsky prezident. Dodal, že krajiny, ktoré zastávajú v najväčšej miere pro-integračné trendy, by sa stali základom EÚ. Takáto vízia však je podľa Sarkozyho iba skutočne posledné riešenie.
Francúzsko načrtlo priority, ktoré bude presadzovať v priebehu budúcich šiestich mesiacov v úlohe predsedníckej krajiny Európskej únie. 27-členný blok by mal svojim občanom, ale aj celému svetu ukázať, že je schopný prijať rozhodné akcie v čase krízy Lisabonskej zmluvy.
Sarkozy navštívi 21. júla Írsko, aby zistil možné východiská z krízy, ktorá sa začali odmietnutím zmluvy v referende. Podľa neho však ďalšie rozšírenie EÚ nie je možné až do času, kým nedôjde k všeobecnému prijatiu lisabonského dokumentu.
Nie je to vydieranie, je to otázka dôslednosti, spravodlivosti, poctivosti a logiky.
Francúzsky prezident polemizoval s niektorými rozhodnutiami ECB, v plnom rozsahu podporil spoločnú európsku poľnohospodársku politiku– CAP v jej terajšej podobe, čím tlmočil viac francúzske, ako dohodnuté celoeurópske pozície.
Sarkozy však argumentoval : v roku 2050 bude na našej planéte 9 miliárd ľudí… je rozumné žiadať Európu, aby redukovala poľnohospodársku produkciu v čase, kedy sú potraviny nevyhnutné viac, ako kedykoľvek v minulosti? Toto nie je o francúzskom poľnohospodárstve, toto je o zdravom rozume….
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 11. 2020

USD 1,190 0,004
CZK 26,311 0,029
GBP 0,889 0,005
HUF 360,210 0,710
CAD 1,553 0,005

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS