ČLÁNOK
SARIO sa zmení na príspevkovú organizáciu
5. októbra 2001

Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu, a.s. (SARIO) zmení právnu formu. Akciová spoločnosť vo vlastníctve štátu sa pretransformuje na príspevkovú organizáciu. Návrh na zmenu právnej formy, s ktorým prišlo Ministerstvo hospodárstva SR (MH), schválila v stredu vláda SR. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministra hospodárstva Peter Benčurik.

Dôvodom zmeny právnej formy je zlý stav hospodárenia agentúry. SARIO je v predĺžení a k 24. septembru evidovala nekryté záväzky vo výške 5,5 mil. Sk. Na agentúru by tak musel byť v októbri vyhlásený konkurz. Rezort hospodárstva navrhol zrušenie programu budovania a činnosti SARIO a zároveň zriadenie príspevkovej organizácie SARIO s cieľom nedopustiť, aby sa zablokovalo uvoľnenie zdrojov Európskej komisie (EK) na program PHARE SR určených na podporu vývozu a investícií. Na príspevkovú organizáciu v pôsobnosti MH prevedie ministerstvo projektové implementačné jednotky exportu a investícií aj s majetkom. Podľa MH nevyslovila námietky voči návrhu ani delegatúra EK v Bratislave.

Ministerstvo odporučilo poskytnúť organizácii na činnosť od 1. októbra do 31. decembra 2001 príspevok vo výške 15,5 mil. Sk a zostávajúce prostriedky vo výške 6,1 mil. Sk prerozdeliť do štyroch vyhlásených štátnych príspevkových programov na podporu exportu a investícií. V kalkulácii použitia príspevku sa počíta s úpravou počtu pracovníkov zo súčasných 36 na 31. Zároveň má klesnúť úroveň priemerných miezd, ktorá v a.s. SARIO dosahuje 22 800 Sk mesačne. V príspevkovej organizácii SARIO má byť na úrovni 15 422 Sk mesačne.

Pôvodný návrh počítal s postupom transformácie zmenou názvu SARIO, a.s. na SNAZIR, a.s. zároveň so zmenou predmetu podnikania. Premenovaná akciová spoločnosť mala ísť následne do konkurzu tak, že obchodné meno SARIO by nebolo jeho predmetom. Zároveň mala byť vytvorená príspevková organizácia SARIO. „Vláda návrh schválila s pripomienkou, že agentúra sa nebude premenovávať, ale sa pretransformuje na príspevkovú organizáciu bez vyhlásenia konkurzu,“ spresnil Benčurik.

Aktuálnymi akcionármi a.s. SARIO sú MH, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Ministerstvo pre privatizáciu a správu národného majetku SR, Ministerstvo financií SR a Úrad vlády SR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS