ČLÁNOK
SAP žiada každoročné prehodnotenie cien zákonného poistného
23. mája 2001

Každoročné prehodnocovanie cien zákonného poistenia vozidiel, ktoré by malo byť demonopolizované od budúceho roka, chce presadiť Slovenská asociácia poisťovní (SAP). Podľa jej predstaviteľov totiž navrhované zvýšenie cien poistného o 30 % do roku 2004 nepokryje poisťovniam ani náklady na krytie škôd. Zákonom o povinnom zmluvnom poistení sa bude v júni v druhom čítaní zaoberať slovenský parlament.

Slovenský trh poistenia zodpovednosti z prevádzky motorových vozidiel je niekoľkokrát menší ako v Čechách alebo v Maďarsku. Na Slovensku sú nižšie ceny poistného, keď napríklad v Čechách sú vyššie o 69 % pri bežných autách a v Maďarsku až o 128 %. Frekvencia škôd je však vyššia a dosahuje 8,9 %. Pokrytie nákladov na krytie škôd pritom predstavuje zhruba 65 % celkových nákladov. Podľa prepočtov na základe českých skúseností by tak na pokrytie celkových nákladov, avšak stále bez zisku, museli na Slovensku vzrásť ceny poistného pri bežnej kubatúre áut až o 162 %. Podľa generálneho tajomníka SAP Vladimíra Rančíka je však takéto zvýšenie nereálne a poisťovne ho nepožadujú.

„Nerešpektovanie ekonomických súvislostí pri určovaní ceny poistného v navrhovanom zákone o povinnom zmluvnom poistení môže spôsobiť kolaps systému a oddialiť demonopolizáciu zákonného poistenia motorových vozidiel,“ upozornil Rančík. Narastajúci deficit krytia záväzkov vyplývajúcich zo štátom regulovanej ceny poistného totiž môže ohroziť ekonomickú stabilitu poisťovní a v konečnom dôsledku aj poškodených.

Podľa súčasného znenia zákona by sa mali ceny poistného odvíjať od úrovne v tomto roku a v priebehu ďalších troch nasledujúcich rokov by sa nemali zvýšiť o viac ako 30 %. Podľa Rančíka je však takáto forma regulácie neopodstatnená, a tak poisťovne žiadajú každoročné prehodnocovanie cien poistného. Podľa Bruca Selby Bernetta zo spoločnosti BMS Harris & Dixon by schválenie súčasnej formy zákona demonopolizáciu tohto druhu poistenia neprinieslo. Poisťovne by totiž ani v strednodobom horizonte nemohli dosahovať zisk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 1. 2021

USD 1,210 0,003
CZK 26,125 0,036
GBP 0,886 0,005
HUF 357,380 1,140
CAD 1,538 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS