ČLÁNOK
SAP súhlasí s personálnym obsadením Úradu pre finančný trh
25. októbra 2000

Slovenská asociácia poisťovní (SAP) nemá výhrady voči personálnemu obsadeniu Úradu pre finančný trh ani voči poradiu kandidátov v jeho vedení. Asociácia tak podporila návrh ministerky financií Brigity Schmögnerovej na obsadenie vedúcich funkcií novovznikajúceho úradu, ktorý v stredu vláda odsúhlasila. Pre agentúru SITA to povedal prezident SAP Tibor Bôrik a generálny tajomník asociácie Vladimír Rančík. Podľa asociácie nie je v súčasnosti najpodstatnejšie personálne zloženie, ale pôsobenie úradu.

SAP súhlasí s personálnym obsadením v schválenom poradí aj napriek tomu, že trh komerčného poisťovníctva je podstatne väčší ako kapitálový trh. Vybraný predseda úradu Jozef Makúch doposiaľ pôsobil ako riaditeľ Inštitútu finančných a menových štúdií Národnej banky Slovenska, podpredseda Július Tomka sa ako prodekan Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici špecializoval na poisťovníctvo. Ďalšími členmi sú Michal Horváth, v súčasnosti generálny riaditeľ sekcie finančného trhu ministerstva financií, a Slavomír Šťastný, riaditeľ odboru dozoru ministerstva nad kapitálovým trhom. Piate miesto je z dôvodu nedostatku odborníkov vhodných na tento post zatiaľ neobsadené. Burza cenných papierov a Asociácia správcovských spoločností s obsadením vedúcich funkcií úradu rovnako súhlasili.

Úrad pre finančný trh preberie všetky kompetencie, ktoré mal doteraz štátny dozor, legislatíva však zostáva naďalej v pôsobnosti ministerstva. Úrad pre finančný trh bude regulovať poisťovníctvo, podielové fondy a tiež činnosť búrz a obchodníkov s cennými papiermi. V budúcnosti by sa k tomu mal pripojiť aj bankový dohľad a dohľad nad nebankovými subjektmi.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 9. 2020

USD 1,171 0,001
CZK 27,233 0,085
GBP 0,912 0,003
HUF 365,530 0,170
CAD 1,568 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS