ČLÁNOK
Saddám Husajn a jeho synovia musia opustit Irak do 48 hodín
18. marca 2003

Americký prezident George W. Bush dal irackému prezidentovi 48 hodín na to, aby opustil Irak. V opacnom prípade bude musiet celit vojne. „Saddám Husajn a jeho synovia musia opustit Irak do 48 hodín. Ak tak odmietnu urobit, dôjde k vojenskému konflikt v okamihu, ked sa pren rozhodneme,“ vyhlási v mimoriadnom prejave k americkému ludu George W. Bush.

„Viac ako desat rokov sa USA a dalšie národy trpezlivo snažili odzbrojit iracký režim bez vojny. Tento režim slúbil, že znicí všetky svoje zbrane hromadného nicenia. Poslali sme množstvo zbrojných inšpektorov do Iraku, ale žial naše požiadavky neboli splnené. Iracký režim sa iba snažil využit diplomaciu na získaniu casu. Odmietol splnit požiadavky rezolúcie Bezpecnostnej rady OSN,“ skonštatoval americký prezident. „Mierové snahy neuspeli, pretože nemáme docinenia s clovekom, ktorý by si skutocne želal mier,“ vysvetlil.

„Americké spravodajské služby zistili, že iracký režim aj nadalej ukrýva smrtelné zbrane hromadného nicenia, ktoré už použil proti svojim susedom, ako aj proti vlastnému ludu. Je nepriatelom Spojených štátov, ktorý ukrýva teroristov, vrátane teroristov al-Kájdy. Jedného dna by mohol použit aj jadrové zbrane. Tvrdí, že dokáže zabit státisíce ludí u nás i v iných krajinách,“ uviedol dalej v prejave Bush.

Podla jeho slov preto nadišiel den, ked je potrebné nieco urobit, aby sa Spojené štáty zbavili tohto nebezpecenstva. „Ja som prisahal na to, že ubránim svoju krajinu. Americký kongres v minulom roku schválil použitie sily proti Iraku. OSN sa snažila tento problém vyriešit mierovou cestou. Bola založená preto, aby odvrátila snahy diktátorov a aby nemohli ohrozovat nevinných ludí.“

Dnes podla Busha nemôže nikto povedat, že Irak skutocne odzbrojil. „(Irak) neodzbrojí, dokial bude pri moci Saddám Husajn.“ Skonštatoval, že OSN a Bezpecnostná rada si nesplnili svoju zodpovednost, a preto si ju musia splnit Spojené štáty. „Dúfajme, že desatrociam krutej nadvlády je koniec,“ vyhlásil.

Bush Iracanov v prejave ubezpecil, že vojenský konflikt bude namierený proti ich diktátorom, a nie proti civilnému obyvatelstvu. „Budeme sa snažit dodat vám potraviny a potrebné lieky. Budeme bojovat proti teroru a pomôžeme vám vybudovat nový Irak, ktorý bude prosperovat, a ktorý bude slobodný. Tyrani zmiznú. Den vášho oslobodenia sa blíži,“ slúbil americký prezident.

„Pre Saddáma Husajna je príliš neskoro, už nemôže zostat pri moci,“ vyhlásil Bush. Zároven však dodal, že ešte nie je neskoro pre irackú armádu, aby jednala cestne. Vyzval preto irackých vojakov, aby spolupracovali s cudzími jednotkami pri odzbrojovaní. „Ked príde k vojne, prosím irackú armádu, aby nebojovala za zomierajúci režim. Pri konflikte bude váš osud závisiet na tom, co budete robit. Nenicte ropné vrty, pretože sú bohatstvom, ktoré patrí irackému ludu.“

Bush uistil, že Spojené štáty urobia všetko preto, aby vojnu s Irakom vyhrali. Nevylúcil však, že Husajnovi spojenci sa budú snažit o teroristické útoky proti Americanom a ich priatelom. „Nemôžeme žit v neustálom nebezpecenstve. Ked bude Husajn odzbrojený, toto nebezpecenstvo sa zníži,“ povedal. Informoval preto americkú verejnost o zvýšenej ochrane letísk a pobrežia.

„Saddám Husajn a jeho teroristickí spojenci by si mohli vybrat okamih, aby napadli Spojené štáty. Rozhodli sme sa konat teraz, ked nebezpecenstvo iba zacína rást. Nemôžeme cakat, kým títo nepriatelia zaútocia. Bola by to samovražda. Veríme, že iracký lud má právo na ludskú slobodu a ked diktátor odíde, môže byt príkladom celému strednému Východu,“ vyhlásil v závere prejavu americký prezident George W. Bush.

Americké jednotky robia posledné prípravy na inváziu Iraku

Americké vojská v kuvajtskej púšti zacali v utorok ráno s presúvaním na nové pozície a poslednými prípravami na inváziu Iraku po tom, ako americký prezident George W. Bush poskytol Bagdadu 48-hodinové ultimátum pred zacatím vojny. Dopisovatelia Reuters, ktorí sprevádzajú americké jednotky informovali, že niektorí vojaci museli vstat už o pol druhej ráno, zbalit si svoje stany a výstroj, a presunút sa na nové pozície v rámci prípravy na hroziaci útok. Ten by sa mal zacat, ak iracký prezident Saddám Husajn do štvrtka 2.15 hod. SEC neopustí krajinu.

„Konecne niekam ideme. Ideme do vojny,“ povedal 25-rocný seržant Robert Vennebush, pridelený k jednotke vojenských inžinierov. Medzi vojakmi vládne sebadôvera a zdravý zápal po týždnoch nepohodlného cakania pod stanovými plachtami uprostred stúpajúcej teploty a púštnych búrok nehostinnej kuvajtskej púšte.

V Perzskom zálive je v súcasnosti približne 280 tisíc amerických a britských vojakov pripravených na masívne high-tech bombardovanie irackých, väcšinou slabo vyzbrojených jednotiek a preniknút hlboko na iracké územie za pomoci útokov rýchlych vrtulníkov a tankov.

Na palube lietadlovej lode Abraham Lincoln operujúcej vo vodách Perzského zálivu bola podobná bojová nálada. „Bombardujme, aby sme mohli íst domov,“ zvolal jeden mladý americký námorník pred zaciatkom Bushovho prejavu. Pocúvajúc prezidenta v tábore námornej pechoty porucík Tyson Belanger zjavne nebral ohlad na kritiku amerických vojnových plánov, ktoré prichádzajú zo všetkých svetových strán, ked na adresu Bushovho prejavu povedal: „To co povedal, vyjadrilo pocity nás všetkých, co sme tu. Je dobré mat vodcu s takou morálkou.“

Svet je proti ultimátu

Francúzsko v utorok vyhlásilo, že svet nepodporuje ultimátum amerického prezidenta Georgea W. Busha irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi, na základe ktorého musí iracký líder do 48 hodín opustit Irak, v opacnom prípade bude celit vojenskej akcii. Vo vyhlásení kancelárie francúzskeho prezidenta Jacquea Chiraca sa uvádza, že Bezpecnostná rada OSN je proti tomuto kroku a že ignorovanie mienky medzinárodného spolocenstva so sebou nesie „velkú zodpovednost“.

„Toto jednostranné rozhodnutie je v rozpore s rozhodnutím Bezpecnostnej rady OSN a medzinárodného spolocenstva, ktoré si želajú pokracovat v odzbrojovaní Iraku v súlade s rezolúciou (OSN) c. 1441,“ uvádza sa vo vyhlásení Elyzejského paláca. „Obchádzanie legitimity OSN a uprednostnovanie moci pred spravodlivostou nesie v sebe velkú zodpovednost,“ píše sa v stanovisku.

Chirac, ktorý stojí na cele západnej opozície voci vojne v Iraku, vyhlásil, že bude vetovat prijatie rezolúcie, ktorá by znamenala zelenú vojne v Iraku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 1. 2021

USD 1,213 0,007
CZK 26,161 0,024
GBP 0,891 0,000
HUF 358,520 1,870
CAD 1,544 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS