ČLÁNOK




Saddám ani jeho synovia neopustia Irak, o Bushovi hovoria, že je tyran, despota a idiot
19. marca 2003

Ani iracký líder, ani jeho synovia sa pod americkým nátlakom nevzdajú a neopustia krajinu, uviedol v utorok významný predstavitel Ruskej federácie, ktorý sa v pondelok stretol v Bagdade so synom irackého prezidenta Saddáma Husajna. „Ani Saddám Husajn, ani jeho synovia neopustia Irak a sú pripravení bránit krajinu,“ uviedol pre agentúru Interfax prezident Kalmyckej republiky Kirsan Iljumžinov.

Americký prezident George W. Bush dal irackému vodcovi ultimátum 48 hodín na opustenie krajiny, inak vraj bude celit útoku USA a ich spojencov za úcelom odzbrojenia Bagdadu od zakázaných zbraní, ktoré podla Washingtonu Irak vlastní. Iljumžinov, ktorý je aj prezidentom Medzinárodnej šachovej federácie FIDE, vydal vyhlásenie potom, ako sa stretol so Saddámovím najstarším synom Udajom Saddámom Husajnom, ktorý riadi aj irackú národnú Olympijskú komisiu. Podla Iljumžina je situácia v irackom hlavnom meste pokojná. „Situácia v Bagdade bola pokojná. Nebolo vidiet ani vojakov, ani žiadne vojenské vozidlá,“ dodal.

Bagdad v utorok obvinil Spojené štáty, že skutocným cielom vojny v Iraku je kontrola svetových ropných zásob a posilnenie Izraela. Iracký minister zahranicných vecí Nadži Sabri zopakoval, že prezident Saddám Husajn odmieta americké ultimátum, podla ktorého má v priebehu 48 hodín opustit krajinu alebo celit vojne. Dodal, že prezident George W. Bush ako aj britský premiér Tony Blair by mali rezignovat. „Plán Washingtonu je prevziat ropu v Iraku a ropu v oblasti, aby mohli kontrolovat osud sveta…a pomôct Izraelu,“ uviedol v utorok na tlacovej konferencii, pricom Busha nazval tyranom, despotom a idiotom.

Šéf irackej diplomacie dodal, že Bush chce rozdelit región „aby bol podriadený Amerike a Izraelu a (izraelskému premiérovi Arielovi) Šaronovi“. Sabri dalej povedal, že Washington tlací Spojené národy k „samovražde“ plánovaním útoku na Irak bez nového mandátu hlboko rozdelenej Bezpecnostnej rady OSN. Podla jeho slov Spojené národy sklamali Irak, ked stiahli svojich zbrojných inšpektorov. „OSN sa zriekli svojich povinností a to je hanebný krok,“ uviedol. Bush a Blair rozbehli „krutú, špinavú kampan“ obvineniami Iraku z vlastnenia zbraní hromadného nicenia, co, dodal, Irak odmieta. „Je to pán Bush a pán Blair, ktorí by mali odíst zo svojich úradov…a myslím si, že sa k tomu blížia“.

Iracká kríza predefinuje budúcnost svetovej politiky, uviedol v utorok britský premiér Tony Blair. „Kríza urcí charakter medzinárodnej politiky pre dalšiu generáciu. Dôležitejšou už ani nemôže byt,“ povedal Blair na zaciatku parlamentnej rozpravy, pocas ktorej sa ocakáva, že voci jeho politike vyjadrí odpor aj vela clenov jeho vlastnej Labouristickej strany. Kríza podla neho urcí spôsob, akým sa svet bude stavat k bezpecnostným hrozbám v 21. storocí, budúcnost OSN, pomer síl napriec Atlantikom, vztahy v rámci Európskej únie a spôsob, akým sa bude Washington angažovat v svetovej politike. Blair tiež uviedol, že dôkazy irackého prezidenta Saddáma Husajna o znicení zbraní hromadného nicenia považuje za „zjavne absurdné“. Obhajoval aj tézu podporujúcu „všetky potrebné prostriedky“ na odzbrojenie Iraku, co vlastne znamená vyslanie britských jednotiek do vojny.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 1. 2021

USD 1,210 0,003
CZK 26,125 0,036
GBP 0,886 0,005
HUF 357,380 1,140
CAD 1,538 0,006

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS