ČLÁNOK
RZB plánuje ukončenie východoeurópskej expanzie
6. apríla 2001

V priebehu dvoch rokov chce rakúska banka Raiffeisen Zentralbank (RZB) ukončiť svoju expanziu v regióne strednej a východnej Európy. Potom sa bude banka orientovať na ázijské trhy. Informoval o tom člen predstavenstva RZB Herbert Stepic, zodpovedný za aktivity RZB v zahraničí. V Bratislave sídli najväčšia dcéra RZB v tomto regióne Tatra Banka s bilančnou hodnotou 24,8 mld. ATS, ktorá zamestnáva 5 500 pracovníkov. Podľa H. Stepica sa v súčasnosti prešetruje, prípadne ukončuje 5 akvizícií v piatich krajinách strednej a východnej Európy. Ázijské projekty sú podľa H. Stepica pripravené.

RZB sa v Ázii zameria aj na Čínu, kde v súčasnosti vlastní čiastkovú bankovú licenciu. Čína avizovala výrazné výhody pre zahraničné bankové subjekty. V Soule plánuje RZB otvorenie zastupiteľstva v máji tohto roka. „Obzeráme sa aj v Kazachstane,“ dodal H. Stepic. Okrem toho skúma RZB svoje možnosti aj na bankovom trhu v Rusku, kde je už istý čas prítomná.

V Poľsku dosiahla RZB predĺženie exkluzívneho rokovacieho mandátu s peňažným inštitútom Postbank. „V tomto prípade sa usilujeme o podstatný podiel, v prvom kroku sa to však nezrealizuje,“ povedal H. Stepic. V rozhodujúcej fáze je podľa slov predstaviteľa RZB aj rokovanie s treťou najväčšou rumunskou bankou Banca Agricola. Exkluzívne rokovací mandát vyprší v polovici mája tohto roka. V lete začne pracovať aj dcérska banka v Juhoslávii, kde bankovú licenciu získala RZB v nedávnej minulosti. V Bosne a Hercegovine kupuje RZB druhú bankovú inštitúciu. Kúpna zmluva na 76 a neskôr na 97-percentný podiel v Hrvatska Postanska Banka bola podpísaná začiatkom tohto týždňa. V Chorvátsku má RZB záujem o dve banky. Pre jednu z nich na Istrii už má aj rokovací mandát. Na územné pokrytie bankového trhu na Balkáne podľa H. Stepica chýba ešte jedna až dve krajiny. V Kosove a Albánsku však neplánujú žiadne aktivity.

Koncom uplynulého roka zastrešovala východoeurópska banková sieť RZB desať krajín (Slovensko, Maďarsko, ČR, Poľsko, Bulharsko, Chorvátsko, Rusko, Rumunsko, Ukrajinu, Bosnu a Hercegovinu) s 209 zastúpeniami a 300 filiálkami. Bilančná suma 10 dcérskych bánk v tomto regióne dosahovala ku koncu uplynulého roka 6,85 mld. EUR a v medziročnom porovnaní vzrástla o 40 %. Dcérske banky dosiahli v minulom roku prevádzkový zisk vo výške 170 mil. EUR, čo predstavuje v medziročnom porovnaní nárast o 36 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS