ČLÁNOK
RZB odporúča slovenské akcie a ročné dlhopisy
10. júla 2001

Rakúska banková skupina Raiffeisen Zentralbank (RZB) vzhľadom na pozitívny vývoj slovenskej ekonomiky a úspech v rokovaní s EÚ zvýšila investičné odporúčania pre SR. Vo svojom najnovšom vydaní štvrťročnej publikácie Strategy East banka zaradila Slovensko do užšej skupiny stredo- a východoeurópskych ekonomík, v ktorej boli doposiaľ len ČR, Poľsko a Maďarsko. Zároveň odporučila investorom zvýšiť v investičnom portfóliu tranzitívnych ekonomík podiel Maďarska a mierne i Slovenska. RZB má na Slovensku dcérsku Tatra banku.

Pre tretí štvrťrok odporúčajú analytici rakúskej banky nakupovať slovenské ročné korunové bondy, spolu s dlhodobými bondmi Maďarska a Bulharska v miestnych menách a rumunskými, chorvátskymi a ruskými eurobondmi. Sekundárny trh s vládnymi dlhopismi je na Slovensku nelikvidný, výnosy sa tak odvíjajú predovšetkým od vládnych aukcií, kde sadzby kvôli nezáujmu bánk v posledných týždňoch mierne stúpli. Keďže sa očakáva mierne zhodnotenie koruny, slovenské dlhopisy v domácej mene ponúkajú podľa RZB dobrý porovnateľný výnos. V strednodobom horizonte však analýza poukazuje na neistotu ohľadne výsledkov budúcoročných volieb.

Cena slovenských eurobondov je podľa analýzy v súčasnosti adekvátna. Na akciových trhoch vidí RZB príležitosti v Rusku a aj na Slovensku. V prospech slovenského trhu podľa banky hovorí nízka previazanosť s vývojom na iných trhoch a nízka trhová volatilita.

Podľa odhadov RZB vzrastie slovenská ekonomika v tomto roku o 3,8 % a v budúcom roku dokonca až o 4,2 %. Na raste by sa mal podieľať najmä domáci dopyt. Zo susedných tranzitívnych štátov prognózuje banka rýchlejší rast len v Maďarsku. Priemerná inflácia by mala v tomto roku dosahovať 7,5 % a v budúcom roku klesnúť na 5,5 %. Naopak deficit bežného účtu platobnej bilancie sa bude podľa odhadov RZB zvyšovať v dôsledku oživenia domáceho dopytu. Priemerná nezamestnanosť by mala podľa analýzy v tomto roku dosiahnuť 18 % a v budúcom roku poklesnúť o pol percentuálneho bodu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS