ČLÁNOK
Rysuje sa nové strategické partnerstvo medzi EÚ a Čínou
9. marca 2008

Rysuje sa nové strategické partnerstvo medzi EÚ a Čínou
 
Ide o skutočnú reflexiu významu Číny pre svet a pre Európu, hovorí sa v bruselskom vyhlásení
 
 
Na budúci mesiac budú v Pekingu rokovania predstaviteľov Európskej únie, ktorí sa budú prezentovať zrejme v tej najsilnejšej zostave. Program je zatiaľ definovaný iba veľmi stroho – klimatické zmeny a obchodný deficit EÚ s Čínou. Zloženie európskej top delegácie však napovedá čosi viac – budú v nej totiž predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a s najväčšou pravdepodobnosťou až osem ďalších komisárov, zodpovedných za obchod, energetiku, životné prostredie, vonkajšie vzťahy i ďalšie dôležité oblasti.
Hlavným cieľom summitu, ktorý sa začne 25. apríla, je vytvoriť konštrukciu európsko-čínskych vzťahov, ktorá je podobná americko-čínskym reláciám, založených na strategickom ekonomickom dialógu.
V stručnom vyhlásení EÚ sa konštatuje, že únia si uvedomuje nevyhnutnosť rokovať s čínskou stranou na najvyššej politickej úrovni pri aktívnej účasti kľúčových európskych komisárov. Ide o skutočnú reflexiu významu Číny pre svet a pre Európu, hovorí sa vo vyhlásení.
Základy aprílového strategického dialógu sa položili v novembri minulého roka, kedy boli v Pekingu prezident Európskej centrálnej banky, predseda skupiny ministrov financií eurozóny a komisár EÚ pre menové záležitosti – boli to vôbec prvé rozhovory na takejto špičkovej úrovni, ktoré sa týkali výmenných kurzov a súvisiacich otázok.
V apríli sa majú zadefinovať podmienky pravidelného a podrobného ekonomického dialógu pre rok 2008.
V tejto chvíli sa hovorí o tom, že prioritou bude problematika energetiky a škodlivých emisií, Čína totiž momentálne  spotrebúva toľko energií, ako celá EÚ a pri súčasnom trende sa má tento pomer počas budúcej dekády zvýšiť o 50%. Čínska energetika je založená najmä sa spracovaní uhlia, čím škodlivé emisie dostávajú ešte vypuklejší rozmer, no táto otázka určite nie je jedinou, ktorá bude dominovať na euro-čínskom aprílovom vrcholnom stretnutí.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2024

USD 1,072 0,000
CZK 24,767 0,068
GBP 0,845 0,000
HUF 395,130 1,120
CAD 1,473 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS