ČLÁNOK
RWE Gas a SPP uzavreli dohody o pôsobení v Nafte Gbely
2. apríla 2001

Nemecká spoločnosť RWE Gas so sídlom v Dortmunde, ktorá je 40-percentným vlastníkom akciovej spoločnosti Nafta Gbely, a majoritný, takmer 56-percentný vlastník Nafty Slovenský plynárenský priemysel (SPP), š.p. uzavreli v piatok dve rozhodujúce dohody. Prvou je akcionárska zmluva umožňujúca RWE Gas okrem iného obsadiť v predstavenstve a dozornej rade Nafty po dve kreslá. Potvrdiť to ešte musí valné zhromaždenie 4. mája. Druhou je dohoda na päť rokov o skladovaní 250 mil. metrov kubických plynu. Na tlačovej besede o tom informovali predstavitelia všetkých troch spoločností.

Realizácii obchodu so skladovaním by mala predchádzať dohoda o transporte plynu. Generálny riaditeľ SPP Pavol Kinčeš chce presvedčiť nemeckú spoločnosť, aby postupne zvýšila tranzitné množstvá plynu cez Slovensko. RWE Gas prejavil záujem podieľať sa na privatizácii SPP. Či za týmto účelom vytvorí konzorcium s nemeckou spoločnosťou Wintershall, prezident RWE Gas Manfred Scholle nepotvrdil.

Nemecká firma získala vo verejnom prísľube vyhlásenom prostredníctvom Slávie Capital, o.c.p., a.s. začiatkom roka 10,9 % akcií Nafty Gbely. Ešte pod pôvodným menom Westfälische Ferngas (WFG) AG jej už pred ním patrilo 29,1 % podniku. Konzorcium investičných spoločností vedené J&T Finance Group totiž pred vyhlásením prísľubu oznámilo, že WFG od neho celkovo získa 34 % akcií.

RWE Gas je vedúcou spoločnosťou pre všetky plynárenské aktivity koncernu RWE. Vrátane podielu RWE Gas dosahuje ročný obrat koncernu okolo 220 mld. kWh zemného plynu ročne a v Nemecku je druhou najväčšou plynárenskou firmou. Vrátane zahraničných aktivít v Maďarsku, Poľsku, Holandsku a Českej republike dosahuje odbyt zemného plynu 280 mld. kWh ročne. Nafta má k dispozícii tri zásobníky plynu s celkovou kapacitou približne 2 mld. metrov kubických a jej ročný obrat predstavuje 74 mil. EUR. SPP je prirodzeným monopolom v oblasti predaja zemného plynu na Slovensku a je druhým najväčším európskym prepravcom ruského zemného plynu do západnej a strednej Európy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 5. 2024

USD 1,088 0,004
CZK 24,655 0,078
GBP 0,851 0,000
HUF 382,780 1,920
CAD 1,482 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS