ČLÁNOK
Ruský Yukos v žiadnom prípade nezníži produkciu ropy, Lukoil je ochotný
16. novembra 2001

Druhá najväčšia ruská ropná spoločnosť Yukos oznámila, že bude bojovať proti znižovaniu domácej produkcie ropy napriek požiadavkám kartelu OPEC, aby Rusko podporilo ceny ropy na globálnych trhoch. Výkonný riaditeľ Yukos Mikhail Khodorkovsky uviedol, že akákoľvek redukcia ruskej produkcie ropy by aj tak viedla k rastu dodávok iných dodávateľov, ako napríklad Kazachstanu. „Ak nám to vláda prikáže, produkciu znížime. Ale urobím všetko pre to, aby som dokázal, že je to neopodstatnené,“ dodal.

Kartel OPEC je ochotný od januára znížiť svoju dennú produkciu o 1,5 mil. barelov, ak jeho nečlenovia, ako napríklad Rusko, Mexiko a Nórsko, znížia svoju produkciu o 500 000 barelov denne. Khodorkovský hovorí, že Rusko sa na svetovej produkcii ropy podieľa len 10 percentami a má malý vplyv na európske ropné trhy. OPEC by podľa neho mal regulovať svetové trhy samostatne, Rusko sa k nemu bude schopné pridať až o rok.

Vysoká cena ropy v posledných dvoch rokoch podľa Khodorkovského aj tak musela spadnúť. Analytici spoločnosti Yukos pokladajú za prijateľné cenové rozpätie 16 až 22 USD za barel. Ruskí producenti potrebujú 18 USD za barel na to, aby boli ich investičné projekty ziskové. Pri cene 16 USD za barel budú niektoré projekty stratové, hraničnou hodnotou pre zníženie ruskej produkcie je 14 USD. Produkcia spoločnosti Yukos vzrástla v priebehu tohto roku o 14 %, spoločnosť ju plánuje zo súčasných 1,15 mil. barelov denne ďalej zvýšiť na 1,5 až 1,6 barelov denne.

Najväčší ruský producent ropy Lukoil informoval, že Rusko je z technického hľadiska schopné znížiť svoju produkciu o 200 až 300 tisíc barelov denne, ak sa vláda rozhodne podporiť ropný kartel OPEC. Kartel OPEC je ochotný od januára znížiť svoju dennú produkciu o 1,5 mil. barelov, ak jeho nečlenovia, ako napríklad Rusko, Mexiko a Nórsko, znížia svoju produkciu o 500 000 barelov denne.

„Hodnota 200 000 – 300 000 barelov denne je zvládnuteľná, ale mala by byť prerokovaná medzi vládou a kartelom,“ hovorí Leonid Fedun, viceprezident Lukoil. Podľa neho je Lukoil pripravený podporiť znižovanie produkcie, pričom na takomto kroku sa bude podieľať 24 percentami, podľa svojho podielu na ruskej produkcii ropy. „Veríme, že pre ruské spoločnosti je ziskovejším krokom stabilizovať ceny ropy, a nie zvyšovať export vtedy, keď ceny klesajú,“ povedal Fedun. Podľa Feduna je však dôležité, aby Rusko pozorne sledovalo rozhodnutia ostatných veľkých producentov ropy, akými sú napríklad Nórsko a Mexiko. „Musíme si byť istí, že náš podiel na trhu neprevezmú ostatní nezávislí producenti,“ uviedol.

Lukoil patrí medzi ruské spoločnosti, ktoré obmedzovanie produkcie podporujú. Iné súkromné ropné spoločnosti však túto myšlienku odmietajú. Napríklad výkonný riaditeľ Yukos Mikhail Khodorovský uviedol, že proti znižovaniu domácej produkcie bude bojovať napriek požiadavkám kartelu OPEC. Ruský premiér Mikhail Kasyanov tiež túto možnosť vylučuje, hoci menšia redukcia produkcie je podľa neho možná. Kasyanov neuviedol presné hodnoty znižovania ropnej produkcie, „spravodlivá cena“ je podľa neho 25 USD za barel. Rusko zatiaľ ponúklo zníženie produkcie o 30 000 barelov denne.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 7. 2024

USD 1,086 0,003
CZK 25,362 0,131
GBP 0,841 0,001
HUF 390,430 0,700
CAD 1,494 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS