ČLÁNOK
Ruský parlament, vláda a centrálna banka súhlasia s návrhmi MMF
19. februára 2001

Predstavitelia všetkých inštitúcií sú pripravení presadiť zmeny v zákone o centrálnej banke, bankách a bankovej činnosti a bankrote úverových inštitúcií. Súčasné znenie týchto zákonov brzdilo dohody s Medzinárodným menovým fondom. Tieto zákony by mali zvýšiť zodpovednosť veriteľov, členov štatutárnych orgánov, zvýšiť zodpovednosť akcionárov banky a urýchliť procedúru bankrotu bánk.

Ruská centrálna banka bude mať právo znižovať základné imanie banky tak, aby zodpovedalo hospodárskym výsledkom banky a stavu jeho vlastného kapitálu. Ak bude kapitálová primeranosť nižšia ako 2%, ruská centrálna banka síce nebude môcť vyhlásiť bankrot komerčnej banke, ale bude mať právo odobrať jej licenciu na podnikanie v oblasti bankovníctva. Zákony by mal ruský parlament prijať v marci tohto roku a mali by nadobudnúť účinok v máji tohto roku.

Okrem vážnych udalostí sa na ruskom finančom trhu a v bankovom sektore sa vyskytol podľa informácií miestnych médií zaujímavý prípad. Ide o vyhrážanie cestou grafitti. Keď prezident Moskovskej medzinárodnej devízovej asociácie (MMDA) Alexej Mamontov vyšiel z bytu na stene vchodu do jeho bytu objavil nasprejovaný nápis: „Chráň si dcéru!“ Vedľa tohto grafitti bol nadpis „Zotvor asociáciu!“. Okrem toho sprejeri pomaľovali výťah a pristavené osobné auto Mamontova. Mamontov je jeden zo zakladateĹov Moskovskej medzinárodnej devízovej burzy, vo svete známej pod skratkou MICEX. Okrem iného v súčasnosti presadzuje úplnú liberalizáciu devízového trhu v Rusku. Členmi MMDA je 43 komerčných bánk a búrz. Mamontovovi sa nevyhrážali po prvý raz. Anomné telefonáty otravovali jeho manželku aj dcéru.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS