ČLÁNOK
Ruský Jukos má záujem o podnik Rafineria Gdanska
21. januára 2002

Ropná spoločnosť Jukos sa chce zúčastniť na privatizácii druhej najväčšej ropnej spoločnosti Rafineria Gdanska. Možno že bude mať možnosť, pretože tento týždeň má poľská vláda rozhodnúť, či podpíše dohodu o odovzdaní 75% podniku Rafineria Gdanska britskej firme Rotch Energy. Tá pred pol rokom vyhrala tender.

O záujme Jukosu o podnik Rafineria Gdanska povedal v Poznani jeho viceprezident Michail Jelfimov na druhom rusko-poľskom ekonomickom fóre. Povedal, že ak sa neúspešne skončia rokovania medzi Nafta Polska a Rotch Energy. Britská firma v lete minulého roku vyhrala tender vyhlásený poľskou vládou, ktorá predáva 75% akcií podniku Rafineria Gdanska. Poľský podnik je z hľadiska množstva spracovanej ropy druhým najväčším podnikom. Momentálne 100 % akcií patrí štátne agentúre Nafta Polska, ktorá riadi všetky balíky akcií v poľskom rafinérskom priemysle.

Podpis dohody s Rotch Energy mešká, hoci v tendri ponúkla najviac zo všetkých záujemcov, teda 1 mld. USD, z nich 800 mil. USD vo forme investícií. Poľská vláda začala pochybovať o finančných možnostiach Rotch Energy. Rotch Energy je súčasťou Rotch Property Group, jednej z najväčších britských spoločností v oblasti nehnuteľností, ktorá však nemá žiadne aktíva v oblasti ťažby a spracovanie ropy.

V roku 2000 Rotch Property Group spolu s firmou London & Regional Properties kúpila 180 benzínových čerpadiel. Posledný termín na uzavretie kontraktu s Rotch Eneregy je tento týždeň. Podpísanie zmluvy s ňou sa oddialilo preto, lebo spoločnosť nemohla garantovať investície a nechcela odhaliť zdroj finančných prostriedkov. Pokiaľ Nafta Polska neskončí rokovania s Rotch Energy, nemôže začať komunikovať s inými partnermi. Asi pred dvomi, či tromi rokmi o privatizáciu podniku Rafineria Gdnaska prejavila záujem firma Lukoil, ale kvôli politickým dôvodom ju nezaradili na zoznam uchádzačov.

Tera sa situácia môže zmeniť. Ruský prezident Putin nebol v Poľsku náhodou, ale lobboval záujmy ruských firiem. Pre agentúru Nafta Polska nie je momentálne dôležité odkiaľ je investor, ale to aby mal peniaze. Na rozdiel od Rotch Energy, Jukos chce garantovať dodávky ropy, aby sa mohla využiť celá kapacita podniku.

Analytici tvrdia, že Rafineria Gdanska je príťažlivým objektom. Poľsko je z hľadiska rastu predaja ropných produktov najrýchlejšie rastúcim regiónom v strednej a východnej Európe. Podnik je z európskeho hľadiska priemerný, ale nachádza sa blízko ropovodu na brehu Baltického mora. Jeho súčasťou je sieť 285 benzínových čerpadiel, ktoré sú v severnej časti Poľska.

Juskos sa naposledy pokúšal kúpiť podniku v Litovsku. Išlo o Mazeiku Nafta. Nepodarilo sa mu dohodnúť s americkou firmou Williams International, s ktorou mal spoločne podnikať. Koncernu Mazeiku Nafta patrí jediná rafinéria v pobaltských štátoch – Mažejský závod na spracovanie ropy a terminál na prečerpávanie ropy v prístave Buting.. O kúpu akcií sa pokúšal aj Lukoil. Neuspel, pretože chcel podnik riadiť spolu s americkým investorom, ktorému patrí 33% akcií. Jukos trval na tom, aby rafinéria kupovala ropu len od neho a nevedel sa dohodnúť na výške investícií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS