ČLÁNOK
Rusko zrejme zruší reštrikcie voči zahraničným bankám
23. januára 2001

Rusko by mohlo čoskoro zrušiť reštrikcie na operácie zahraničných bánk na domácom trhu v snahe uľahčiť svoj vstup do Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Informoval o tom prvý štátny tajomník ministerstva financií Alexej Uljukajev. Dodal, že liberalizácia ruského sektora poisťovníctva a bankovníctva je kľúčovou otázkou rokovaní s WTO.

WTO trvá na tom, aby Rusko otvorilo svoj bankový sektor zahraničnému kapitálu. Rusko minulý mesiac prisľúbilo, že vypracuje nový návrh na otvorenie svojho trhu vo februári. Bankový analytik brokerskej spoločnosti Aton Vladislav Metnev uviedol, že ruská centrálna banka už striktne nesleduje zákonom stanovený 12-percentný limit na zahraničný kapitál v bankách na ruskom trhu. Ako upozornil, obmedzujúcim faktorom je v skutočnosti situácia na trhu. Sektor retailového bankovníctva je už v súčasnosti preplnený a počet úverovo spoľahlivých podnikov je nízky.

Ako uviedol vedúci koordinátor skupiny Dresdner Bank v Rusku Matthias Varing pre denník Vedomosti, registrácia zahraničných bánk v Rusku sa stala „normálnym procesom“. Dodal však, že ich vstup sa nestane rozhodujúcim faktorom na ruskom trhu. „Nevylučujem, že sa tu v najbližších rokoch objavia nové zahraničné banky, napr. zo Španielska alebo Talianska,“ dodal M. Varing. „Jedná sa o normálny ekonomický vývoj, nemyslím si však, že to bude rozhodujúce pre vývoj ruských bánk,“ potvrdil Uljukajev. Dodal, že ruská vláda odníma inventár bánk, v ktorých vlastní akciový podiel. Vláda zvažuje, že sa stiahne z bánk, kde vlastní menej ako 25 percent, a zároveň prehodnotí svoje vlastnícke pomery v bankách, kde vlastní väčšinový podiel. Podľa centrálnej banky má ruská vláda finančný podiel vo viac ako 400 bankách.

Uljukajev dodal, že štátne banky by sa mohli orientovať na súkromných retailových klientov, pretože Rusku chýba zákon o poskytovaní štátnych záruk na súkromné vklady, ako aj na operácie štátu na zahraničných trhoch a operácie exportérov. Štátom kontrolované banky by tiež mali pomôcť financovať investičné projekty, ktoré nie sú atraktívne pre komerčné banky. „Všetko ostatné by mohli pokrývať komerčné banky,“ dodal Uljukajev.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS