ČLÁNOK
Rusko vyzvalo k dlhodobým kontraktom v obchode s ropou
15. marca 2009

Rusko vyzvalo k dlhodobým kontraktom v obchode s ropou
Vicepremiér Sečin navrhol OPEC, aby sa s ruskou ropou začalo obchodovať na novovytvorených obchodných miestach, čo by mohlo viesť k stabilizácii svetových cien suroviny
Na včerajšom stretnutí OPEC – kartelu krajín ťažiacich ropu – Rusko vyzvalo k väčšej koordinovanej spolupráci medzi krajinami ťažiacimi ropu. Ruský vicepremiér  Igor Sečin okrem iného apeloval na  zavedenie dlhodobých kontraktov v obchodovaní s ropou. „Jedným zo silných prostriedkov, ktoré napomáhajú zvyšovaniu stability a predpovedateľnosti trhu, by sa mohlo stať výhradné využívanie dlhodobých kontraktov pre dodávky ropy,“ povedal Sečin na stretnutí OPEC. Ich využitie je podľa neho schopné obmedziť „aktivity trhových špekulantov, ktorí v najväčšej miere nesú zodpovednosť za neodôvodnený rast cien ropy, ktorý predchádzal ich prepadu.“ Rusko bolo na stretnutí OPEC ako pozorovateľ. Sečin pozval krajiny OPEC, aby diskutovali o cenách. Na priamo otázku, či sa Rusko chystá stať členom OPEC Igor Sečin povedal, že „ak sa realizujú všetky naše dohody s kartelom, budeme uvažovať.“ Vicepremiér navrhol OPEC, aby sa s ruskou ropou začalo obchodovať na novovytvorených obchodných miestach, čo by mohlo viesť k stabilizácii svetových cien suroviny.
Igor Sečin si myslí, že vstup globálnych finančných hráčov ako sú banky, hedge fondy a indexové fondy na ropný trh, sa stal najočividnejšou príčinou prudkého rastu cien ropy v posledných rokoch. Život ukázal, že v nových podmienkach sú nevyhnutné nové právne mechanizmy, ktoré stabilizujú trh a nedovolia veľmi veľa „rozhojdať loď.“ Využitie dlhodobých kontraktov by umožnilo zohľadniť rast reálnych nákladov na ťažbu a prepravu ropy pri formovaní cien.
Sečin súčasne oznámil, že Rusko zníži export ropy a bude stimulovať domáci dopyt cestou zväčšovania spracovania ropy. Rusko plánuje, aby sa 2 milióny tony ropy dostali k dispozícii poľnohospodárom.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS