ČLÁNOK




Rusko uvažuje o predaji SE aj s dlhmi
3. novembra 2003

Ponuku na akvizíciu jadrových aj konvenčných aktív energetickej spoločnosti Slovenské elektrárne (SE) predloží pravdepodobne viac ako jedna firma, pričom kupca by mal prebrať aj rozsiahle dlhy elektrární. „Som si istý, že budú viac ako traja uchádzači a určite to nebude iba jeden, kto bude mať záujem o SE ako celok. Štát bude musieť očistiť SE od dlhov a predať ich takto očistené, alebo bude musieť akceptovať tieto dlhy v cene. A my uvažujeme skôr s druhou alternatívou,“ povedal Rusko pre Reuters.

Rusko odmietol komentovať, aká by bola akceptovateľná cena za podiel v prípade, že štát neposkytne žiadnu pomoc s dlhmi SE. Fond národného majetku SR počíta s príjmom z predaja vo výške približne 10 mld. Sk, avšak dodal, že tento údaj je skôr účtovným odhadom ako skutočným hodnotením firmy. Rusko povedal, že dlhy SE dosahujú približne 71 mld. Sk, vrátane 50 mld. Sk bankových úverov a ďalších miliárd vo forme lízingových zmlúv a iných záväzkov. Dodal, že so spoločnosťou SE sú navyše spojené aj uviaznuté náklady vo výške 19,2 mld. Sk. Značná časť dlhu SE smerovala do financovania jadrovej elektrárne Mochovce. Ak by sa dokončili 3. a 4. blok v Mochovciach, malo by to podľa Ruska stáť ďalších 44 mld. Sk.

Minister očakáva, že predaj SE sa dokončí na konci roku 2004, ak vláda vyberie investora, ochotného kúpiť spoločnosť ako celok. V prípade, že bude musieť rozdeliť konvenčné a jadrové aktíva, predaj by sa mohol dokončiť v prvej polovici roku 2005. Je to v rozpore s Ruskovými slovami z 20. októbra, kedy povedal, že v oboch prípadoch to bude trvať o jeden rok dlhšie. Uviedol tiež, že Slovensko predá majoritný podiel v SE, ak poslanci schvália zákon, ktorý zruší povinnosť štátu držať si majoritné podiely v strategických podnikoch. „Ak sa zákon schváli, potom predáme viac ako 49 %,“ povedal.

SR v septembri znovuotvorila tender na predaj podielu 49 % a manažérskej kontroly v SE po tom, ako v prvom kole uchádzači prejavili záujem iba o konvenčné energetické aktíva a vyhýbali sa dvom jadrovým elektrárňam – Mochovce a Bohunice. Minimálne jeden nováčik v obnovenom procese tendra sa zaujíma o jadrové aktíva SE, a je ním česká energetická spoločnosť ČEZ. Investori musia do 7. novembra prejaviť predbežný záujem a do 5. decembra musia predložiť predbežnú ponuku, v ktorom uvedú, či chcú kúpiť SE ako celok, alebo jadrové a konvenčné aktíva oddelene.

Zdroje blízke procesu uviedli, že okrem ČEZ sú medzi potenciálnymi uchádzačmi americký AES Corp, nemecké E.ON a EnBW, rakúsky Verbund, taliansky Enel, francúzsky Electricite de France a britský International Power. Domáce médiá tiež povedali, že o SE môžu mať záujem aj ruské energetické spoločnosti RAO a Gazprom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

4. 10. 2024

USD 1,103 0,001
CZK 25,347 0,010
GBP 0,837 0,005
HUF 401,330 0,100
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS