ČLÁNOK
Rusko sa onedlho stane významným dodávateľom obohateného uránu západnej Európe
21. októbra 2003

Rusko sa už onedlho stane veľkým dodávateľom obohateného uránu krajinám západnej Európy. Povedal to riaditeľ dopravy a ekonomiky Zastúpenia Európskej komisie (EK) v Rusku François Lamouret.

Podľa ruských internetových novín Gazeta.ru toto vyhlásenie, ktoré odznelo na tlačovej konferencii, fakticky znamená, že embargo na dovoz ruského jadrového paliva do západnej Európy je zrušené. Noviny uviedli, že v skutočnosti sa toto embargo nedodržiava už veľmi dlho.

Rusko za predaj obohateného uránu a za dodávky technologických zariadení do jadrových elektrární získava ročne v priemere 2,7 miliardy USD. Palivo vyváža hlavne do Maďarska, Bulharska a Fínska. Maďarsko a Bulharsko by údajne mali podľa názoru EÚ prednostne kupovať obohatený urán od jej členov.

V prípade, že by sa rozhovory o skončení embarga na dovoz jadrového paliva do západnej Európy onedlho úspešne skončili, Rusko by mohlo nielen vykryť straty, ktoré mu vzniknú preorientovaním sa Maďarska a Bulharska na iných dodávateľov, ale mohlo by na tom aj získať. Na zrušenie tohto obmedzenia voči Rusku Moskva nalieha na Európsku úniu už veľmi dlho. Novinám to potvrdil náčelník správy informačnej politiky ruského ministerstva jadrovej energetiky Nikolaj Šingarev.

Rusko nemá veľké zásoby uránovej rudy, ale spracúva surovinu, ktorú dováža z Kazachstanu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS