ČLÁNOK
Rusko ponúklo pomoc kartelu OPEC znížením exportu ropy
12. novembra 2001

Rusko, ktoré je druhým najväčším exportérom ropy, ponúklo neočakávanú pomoc Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v úsilí posilniť ceny ropy. Ruský premiér Michail Kasjanov uviedol, že ruské firmy chystajú návrh na zníženie exportu ropy a ruská vláda súhlasí s touto myšlienkou. Premiéra citovali v piatok ruské tlačové agentúry.

Vyhlásenie Kasjanova prišlo niekoľko hodín po oznámení, že ropný minister Saudskej Arábie Ali al-Naimi v nedeľu navštívi Moskvu, aby presvedčil Rusko o podpore pre OPEC. Významné ruské ropné spoločnosti odmietli komentovať túto správu, podľa zdrojov ich však prekvapila. Ruské ministerstvo energetiky uviedlo, že nevyzvalo ropné spoločnosti, aby znížili export. Analytici považujú komentár Kasjanova za čisto politický s cieľom schladiť členov OPEC pred ich zasadnutím 14. novembra.

Rusko nie je členom OPEC a v minulosti ignorovalo zníženie produkcie kartelu. Kasjanov uviedol, že ropné spoločnosti prišli s touto iniciatívou samostatne, keďže firmy negatívne ovplyvňujú nízke ceny ich produktov. Kasjanov uviedol, že nebude vydané žiadne špeciálne nariadenia vlády. „Vláda bude jednoducho súhlasiť s pravidlami hry navrhnutými ropnými spoločnosťami,“ citovala Kasjanova tlačová agentúra RIA.

Po vyhlásení Kasjanova cena ropy vzrástla o viac ako 1 USD za barel.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS