ČLÁNOK
Rusko je zatiaľ pred globálnymi šokmi chránené
20. septembra 2001

Slabé výsledky Ruska v oblasti globálnej ekonomickej integrácie sa môžu stať obranným štítom voči súčasným ekonomickým šokom, ktoré spôsobili minulotýždňové udalosti v USA. Existujú dokonca domnienky, že ruská ekonomika, ktorá je postavená na exporte, by mohla z rastúcich cien ropy profitovať. „Rusko je od medzinárodných kapitálových trhov izolované, a jeho jediné prepojenie s globálnou ekonomikou spočíva v zahraničnom obchode, ktorý zatiaľ nebol ovplyvnený,“ povedal Oleg Vyugin, hlavný ekonóm investičnej banky Troika Dialog.

Ruský podpredseda vlády Alexei Kudrin však k takýmto predpokladom zaujal konzervatívne stanovisko, Rusko by podľa neho malo pokračovať v doterajšej rozpočtovej politike, aby sa vyhlo makroekonomickej nestabilite. Kudrin tvrdí, že Rusko nie je až tak oddelené od udalostí vo svete, a riziko je stále vysoké. V prípade globálneho oslabenia by zhoršenie v ekonomickej oblasti zaznamenalo aj Rusko.

Analytici predpokladajú, že Rusko bude izolované len z krátkodobého hľadiska, strednodobo ho vonkajšie udalosti zasiahnu. Recesia globálnej ekonomiky by spôsobila zníženie dopytu po ruskom exporte, čo by v roku 2002 zapríčinilo rozpočtový deficit, namiesto plánovaného prebytku v hodnote 1,2 % hrubého domáceho produktu. Analytici dodali, že ruský akciový trh, ktorý zatiaľ udržiaval stabilitu aj napriek výkyvom na svetových burzách, by mohol byť ovplyvnený z dlhodobého hľadiska.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS